Ministr Havlíček: Díky společnému back office a fixním nákladům dojde také k personální úspoře

25.02.2020 6:34

Služby podnikatelům na jednom místě. Vláda schválila sestěhování státních agentur.

Ministr Havlíček: Díky společnému back office a fixním nákladům dojde také k personální úspoře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček
reklama

Agentury CzechTrade a CzechTourism se sestěhují do Štěpánské ulice v Praze. A to do státní budovy, kde nyní sídlí agentura CzechInvest. Přesun dnes schválila vláda, do budoucna se dále počítá s tím, že se CzechTrade a CzechInvest sloučí. Projekt je v souladu s cíli Inovační strategie 2019-2030 v duchu hospodářské vize Czech Republic: The Country For The Future. Sestěhování agentur přinese v příštích třech letech úsporu celkem 137 milionů korun.

„Sjednocování je rozděleno do několika fází. První začala loni spojováním poboček tří státních agentur a velvyslanectví v zahraničí, na jedno místo se nám jich podařilo sestěhovat 43, což je 53 procent všech našich zahraničních kanceláří,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: „Druhá fáze bude pokračovat sestěhováním agentur, další etapou je sjednocení a úprava nabídky jednotlivých kanceláří agentur. Poslední částí by mělo být propojení agentur CzechInvest a CzechTrade i na právní úrovni.“ Sloučení agentur si vyžádá úpravu zákona o podpoře malého a středního podnikání.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Integrace regionální sítě agentur CzechTrade a CzechInvest už byla dokončena a vytváří jednotné kontaktní body v regionech i pro ostatní subjekty, které spolupracují v systému podpory inovací, podnikání a exportu. Mezi ně patří Technologická agentura ČR (TA ČR), Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), Česká exportní banka (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Síť se má v budoucnu se rozšířit i o služby CzechTourism.

Pro sestěhování agentur vláda vybrala státní objekt ve Štěpánské ulici 567/15 v Praze 2. V něm v současné době sídlí agentura CzechInvest a Česká obchodní inspekce (ČOI). Zaměstnanci ČOI se mají přesunotu do objektu Dittrichova a Gorazdova místo zaměstnanců agentury CzechTrade a MPO. Tato varianta byla porovnána s variantou využití komerční budovy MAYHOUSE v Praze. Odhadovaný finanční dopad u Štěpánské je úspora výdajů ve výši 34 milionů Kč za 10 let, zatímco u varianty MAYHOUSE se předpokládalo zvýšení výdajů o 89 milionů Kč za stejné období. „Výsledek akce "kulový blesk" bude přínosný pro všechny. Agentury pro podporu podnikání a exportu budou poskytovat služby na jednom místě pod značkou Czech Republic: The Country For The Future. A dojde nejen k personální úspoře díky společnému back office a fixním nákladům,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává, že se v horizontu tří let ušetří 137 milionů korun. Třetí věc bude prolnutí produktů agentur, na kterém se pracuje už dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Starosta Jiraský: Vztahy a lidi jsou teď důležitější než majetek a peníze

22:41 Starosta Jiraský: Vztahy a lidi jsou teď důležitější než majetek a peníze

Poděkování starosty Františka Jiraského obyvatelům Vysokého Mýta.