Ministr Havlíček: Do betonu peníze nedáváme

17.03.2021 20:19 | Zprávy

Projev na 7. schůzi Senátu dne 17. března 2021 k Národnímu plánu obnovy.

Ministr Havlíček: Do betonu peníze nedáváme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček

Vážený pane předsedající, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři, především jsem chtěl všem poděkovat. Skutečně, i když tady třeba zazněla určitá kritika, tak to nemyslím vůbec ironicky. Já si toho vážím, protože toto není žádný povinný materiál pro Senát. Do značné míry velmi oceňuji, že jste si dali tu práci, že jste to prostudovali. Navíc uznávám, že to chodí průběžně, jak už jsem říkal, ten materiál není hotový.

Je mi jasné, že v době, kdy jste zavaleni desítkami jiných povinností, pročítat tento materiál není třeba jednoduché. Navíc ještě třeba pod časovým tlakem. Takže já to vnímám pozitivně, tu dnešní diskusi. Vždycky se snažím si z konstruktivní kritiky něco odnést. Já jsem tady nezaznamenal žádnou nekonstruktivní kritiku. Tu bych ignoroval, ale ta zde nebyla.

Co se týká nicméně jednotlivých oblastí, které jste uváděli, ke kterým jste se vyjadřovali, tak jenom v rychlosti, tak jak jsem si to všechno zapisoval, do značné míry si teď představte, jak to dáváme dohromady, že takto se to dává dohromady s dalšími desítkami subjektů. Teď to není o tom, kdo je důležitější, kdo méně, samozřejmě Senát považuji na té absolutní špičce, na tom vrcholu. Ale představme si, že jenom v této dnešní diskusi zaznělo, a podle mého názoru správně, na tom není nic, co bych mohl vytknout, dejme více do energetiky, ani nevíte, jak rád bych dal více do energetiky a do její podpory, od dekarbonizace přes nové zdroje atd., protože hledáme každou miliardu, dejme více do zdraví, myslím, že k tomu není co dodávat, do vědy a do výzkumu, tam to bylo tak vyvážené, děkuji panu profesoru Drahošovi. Nicméně i on by si představoval více do společenských věd. Lze s tím jedině souhlasit. V zásadě do vzdělávání, zaznělo, že by to asi stačilo, i když pan ministr Plaga by stále ještě chtěl o něco práce, ale beru, že jsme se domluvili. Do podnikání jednoznačně zaznělo více, souhlas. Stejně tak do zahraničního obchodu. Do regionů zde padalo, ano, souhlasím. Do digitální infrastruktury, do kultury zde zaznělo, já se k ní vrátím ještě. Do segmentu voda, já to zahrnuji do těch technologií spojených s vodou, do dopravy. Nesmírně rád bych posílil ještě více dopravu. Jinak tady je drobná vsuvka, do takzvaného betonu nebo něčeho, do silnic, nejde ani koruna. Jedině do železnic, a to ještě chytrých železnic, zabezpečení a všechno, co je spojeno s digitalizací. Zazněly zde sociální služby včetně posílení úlohy žen a dejme více do obcí. Když jsem to jenom v rychlosti takhle sečetl, znovu říkám, nepolemizuji nad žádnou z těch oblastí, kterou jste navrhli, ve víře dobré, kdybych to přepočítal jenom na 3 miliardy na každou oblast, což byste mi ještě možná řekli, to není zas tak úplně nic významného, ty 3 miliardy, tak jsme na dalších 45 miliardách. Takže bychom opětovně byli tam, kde jsme byli. A my prostě na to máme jenom 172 miliard.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mír

Dobrý den, myslíte si, že je reálné, že válka skončí mírem a Ukrajina nepřijde o žádnou část svého území? Bylo by to tak správně, ale není to nereálné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Z EU se stala byrokratická hydra

10:21 Vondráček (Svobodní): Z EU se stala byrokratická hydra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu navýšení příspěvků členských států EU