Ministr Havlíček: Metrologie je neoddělitelným prvkem hospodářství moderního státu

20.05.2021 21:21

Na 20. květen připadá každý rok Světový den metrologie. Připomíná Metrickou konvenci z roku 1875, kterou v Paříži podepsalo sedmnáct států. Letos se Světový den metrologie zaměřuje na měření pro zdraví.

Ministr Havlíček: Metrologie je neoddělitelným prvkem hospodářství moderního státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček

S cílem upozornit, že klíčovým požadavkem moderního zdravotnictví je přesné a spolehlivé měření. Dnešní svátek si tak připomíná i Český metrologický institut (ČMI), který je příspěvkovou organizací Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). „Každý Čech se s metrologií setkává každý den. Nejen ve zdravotnictví, ale třeba také při nákupu potravin, pohonných hmot, dodávce vody, plynu, tepla či elektrické energie nebo při kontrolách zaměřených na dodržování pravidel silničního provozu,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Metrologie je neoddělitelným prvkem hospodářství každého moderního státu. Zajistit ji patří k základním předpokladům fungování ekonomiky včetně bezpečnosti a jakosti výrobků.“

Klíčové prvky národního metrologického systému má v České republice na starosti Český metrologický institut. Stará se o jednotnost a správnost měření ve všech oblastech od zdravotnictví přes zemědělství, dopravu, průmysl, obchod až po měření související s ochranou klimatu a životním prostředím. „Kromě toho se v ČMI zabýváme také výzkumem měření a konstrukce měřidel, zapojili jsme se například do 74 projektů v evropském výzkumném programu H2020. Jen v oblasti měření pro zdraví to bylo 6 evropských projektů, kdy experti ČMI dokonce 2 projekty koordinují,“ říká generální ředitel ČMI Jiří Tesař.

ČMI je nedílnou součástí i mezinárodní rozvojové pomoci v metrologii. Aktuálně vede konsorcium českých a lotyšských institucí, které zavádí evropský twinningový projekt na Ukrajině, realizuje projekt v Bosně a Hercegovině a rovněž dokončuje implementaci evropského projektu v Kosovu.

ČMI také posuzuje shodu měřidel podle evropské směrnice MID a vah s neautomatickou činností podle NAWID, patří přitom mezi 5 největších evropských oznámených subjektů. Významná je i role ČMI jako oznámeného subjektu na poli radiových a telekomunikačních koncových zařízení podle směrnice RED.

„Velmi důležitou aktuální aktivitou ČMI je také zajistit pro Českou republiku certifikaci zdravotnických prostředků dle nové evropské legislativy, tzv. MDR,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Jan Dejl a dodává, že další informace o ČMI, národním metrologickém systému či vědě a výzkumu v metrologii lze nalézt ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…