Ministr Havlíček: Podařilo se najít řešení, jak obcím kompenzovat geofyzikální výzkum

05.01.2021 9:15 | Zprávy

Obce z potenciálních lokalit pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu podle atomového zákona v brzké době obdrží milion korun. Počítá se i s dalšími kompenzacemi.

Ministr Havlíček: Podařilo se najít řešení, jak obcím kompenzovat geofyzikální výzkum
Foto: Screen TV Prima
Popisek: Karel Havlíček v pořadu Partie

Třiapadesát obcí ze všech devíti potenciálních lokalit pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu obdrží z jaderného účtu jednorázový příspěvek 1 milion korun. A to díky změně atomového zákona prostřednictvím novely zákona č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací, která s Novým rokem nabyla účinnosti.

Na základě usnesení vlády z 21. prosince 2020 nyní budou průzkumné práce probíhat na čtyřech doporučených lokalitách. Počítá se tak s dalšími kompenzacemi, průběžnou komunikací a pokračováním transparentního poskytování všech potřebných informací.

„K převedení jednorázového příspěvku došlo prostřednictvím Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v pondělí 4. ledna. Považuji za správné, že se nám podařilo najít řešení, jak obce kompenzovat v souvislosti s už realizovaným geofyzikálním výzkumem,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Hlavní kompenzace pro obce, na jejichž území by potenciálně mohlo nýt hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, teprve budou, a to samozřejmě zejména tam, kde budou pokračovat průzkumné práce. Aktuálně poskytovaný milion se týká dřívějších činností.“ Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), resp. ministr Havlíček, tak plní slib, který dal na setkání zástupcům obcí 17. července 2019.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Moravský znak a vlajka

22:01 Koudelka (Trikolora): Moravský znak a vlajka

Dne 5. července na Den Moravy a svátek sv. Cyrila a Metoděje se vyvěšují moravské vlajky.