Ministr Havlíček: Zřizujeme koordinační orgán Národního plánu obnovy

17.05.2021 21:49 | Zprávy
autor: PV

Vláda schválila Národní plán obnovy, pošle ho Evropské komisi.

Ministr Havlíček: Zřizujeme koordinační orgán Národního plánu obnovy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy

Národní plán obnovy (NPO), který se začal chystat loni po zveřejnění záměru Evropské komise (EK) na financování oživení ekonomik nejen po koronaviru, dnes schválila vláda. Na NPO celkem půjde 200 mld. Kč s tím, že cca 172 mld. Kč má být z grantů Evropské unie (EU) a 28 mld. Kč z národních zdrojů. Nyní ČR pošle materiál Evropské komisi.

„Je to poctivě připravený a důkladně prodiskutovaný plán, jsem rád, že vláda ho schválila, teď NPO dostane k posouzení Evropská komise,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Zároveň zřizujeme koordinační orgán Národního plánu obnovy, resp. nový odbor na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Ten bude dohlížet na plnění milníků a cílů jednotlivých komponent, které jsou zásadní pro čerpání prostředků z Nástroje pro oživení a odolnost.“ Personální zajištění nově vzniklého odboru Ministerstva průmyslu a obchodu je řešeno v rámci systemizace.

„Národní plán obnovy obsahuje priority vlády ČR a jeho jednotlivé komponenty, včetně finančních alokací, jsou navrženy tak, aby pomohly vyvést českou ekonomiku z krize vyvolané pandemií COVID-19 a přispět ke splnění reformních a investičních požadavků,“ říká náměstkyně pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková a dodává: „Plán rovněž reflektuje požadavek evropské legislativy, aby minimálně 37 % zdrojů šlo na zelenou a 20 % na digitální transformaci. ČR je v tom dál, náš Národní plán obnovy počítá dokonce s 41 % výdajů na tzv. klimatickou tranzici a 23 % na digitalizaci.“   

NPO je tedy kompromisem mezi požadavky kladenými na plán evropskou legislativou, potřebami a prioritami jednotlivých resortů a všech relevantních partnerů – svazů, asociací, spolků, s kterými MPO jedná. V meziresortním připomínkovém řízení k NPO přišlo z 80 připomínkových míst na 1,5 tisíc připomínek, které resort průmyslu musel vypořádat. K NPO se také uskutečnila veřejná diskuze a vznikl speciální web na adrese www.planobnovycr.cz, který se průběžně aktualizuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Mikuláš Peksa, Ph.D. byl položen dotaz

USA

Vy opravdu myslíte, že USA jako velmoc zanikne? A kdo ji ve sféře vlivu podle vás nahradí? Čína, Rusko? To by přeci bylo ještě horší. Dost pochybuji, že by to mohla být Evropa nebo vy snad máte jiný názor?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Výborný (KDU-ČSL): Jaký je zájem Andreje Babiše s veřejnoprávními médii?

21:03 Výborný (KDU-ČSL): Jaký je zájem Andreje Babiše s veřejnoprávními médii?

Projev na 14. schůzi Poslanecké sněmovny dne 21. dubna 2026 k cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila…