Ministr Jurečka: Nezcizitelnost státních lesů nemůže být bezvýjimečná

05.09.2017 21:21

Projev na 60. schůzi Poslanecké sněmovny dne 5. 9. 2017 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon)

Ministr Jurečka: Nezcizitelnost státních lesů nemůže být bezvýjimečná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

Děkuji, vážený pane předsedající. Milé kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych uvedl vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů. Předložený návrh zákona má jediný cíl, a sice v lesním zákoně zakotvit výslovnou nezcizitelnost státních lesů. Důvodem předložení tohoto návrhu je mimo jiné závazek vyplývající z koaliční smlouvy. Stávající právní úprava nakládání se státními lesními pozemky příliš přísně reguluje, když vyžaduje předchozí souhlas Ministerstva zemědělství.

Zákaz státní lesní pozemky zcizit však dosud v právním řádu obsažen není. Obsahem předloženého návrhu je tedy výslovný zákaz zcizovat státní lesy. Nezcizitelnost státních lesů však nemůže být bezvýjimečná a zákon musí umožňovat, aby státní lesy bylo možno v odůvodněných případech, zejména z důvodů, které zajistí účelné hospodaření, nadále zcizovat.

Návrh zákona proto vymezuje výjimky ze zákazu zcizovat státní lesy. Jedná se o směny pozemků a prodeje spoluvlastnických podílů státu, a to zejména z důvodu scelování pozemků, dále prodej takzvaných odloučených lesních pozemků, vydání věci podle restitučních právních předpisů a o případy, které budou odůvodněny veřejným zájmem. Pouze v těchto případech tedy bude nadále možné státní lesy zcizovat, ovšem pouze s předchozím souhlasem Ministerstva zemědělství.

V souladu s § 90 odst. 2 jednacího řádu Poslanecké sněmovny současně navrhuji, aby Poslanecká sněmovna s návrhem zákona vyslovila souhlas již v prvém čtení, a to z toho důvodu, že se jedná o návrh čistě technické povahy, upravující pouze specifický režim nakládání se státními lesy.

Děkuji za pozornost a za podporu tomuto návrhu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Podařilo se nám odvést pořádný kus práce

5:36 Primátor Hřib: Podařilo se nám odvést pořádný kus práce

Pražští radní zrekapitulovali půlroční plán aktivit, ke kterému se zavázali v koaličním prohlášení. …