Ministr Jurečka: Pokud zemědělce ohrozí ruské sankce, jsme připraveni pomoci

09.08.2014 22:25

Ruská federace zavádí sankce vůči Evropské unii a USA, zakázala dovoz potravinářských a zemědělských výrobků z těchto zemí. Embargo by se mělo týkat ovoce, zeleniny, masa, ryb a mléčných výrobků. Ministerstvo zemědělství hledá způsoby, jak českým zemědělcům a potravinářům pomoci, pokud je sankce zasáhnou.

Ministr Jurečka: Pokud zemědělce ohrozí ruské sankce, jsme připraveni pomoci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka
reklama

"Pokud ruské sankce zasáhnou české zemědělce a potravináře, budeme usilovat o to, abychom jim účinně pomohli. Konkrétní formu pomoci můžeme zpřesnit, až budeme znát podrobnosti sankcí a reakci Evropské unie. Také chci tuto otázku otevřít na jednání vlády,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

 Dopady sankcí na české zemědělce a potravináře mohou být podle ministra zemědělství přímé i nepřímé.

„Export do Ruské federace z České republiky byl loni zhruba na úrovni 2,4 miliard korun, což není z hlediska zahraničního obchodu příliš mnoho. Závažnější by mohl být nepřímý dopad embarga. Pokud totiž nebudou ostatní státy Evropské unie nějakou dobu schopny vyvážet své zboží do Ruské federace, tak vznikne přetlak na unijním trhu a může docházet k snížení cen některých vybraných komodit,“ uvedl ministr zemědělství.

 Ministr také upozornil na to, že Ruská federace je členem Světové obchodní organizace (WTO) a nemůže bezdůvodně bránit obchodu nebo zastavit dovoz na své území. Ministerstvo zemědělství předpokládá, že se sejdou ministři obchodu či premiéři zemí EU a začnou vyjednávat s Ruskem a orgány WTO pro urovnávání sporů, aby zahájili v této věci řízení.

 Z hlediska agrárního vývozu je Ruská federace pro Českou republiku jedenáctým nejdůležitějším partnerem. Vývoz zemědělských komodit a potravin z ČR do Ruska se v posledních letech mírně zvyšuje. V roce 2011 jeho hodnota činila zhruba 1,9 miliardy korun, o rok později 2,2 miliardy korun a vloni 2,4 miliardy korun. Nejdůležitějším vývozním artiklem jsou pivo, vejce, přípravky k výživě zvířat, cukrovinky, sýry, slad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Ministerstvo zemědělství
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti: První várka štítů míří do plzeňského Čtyřlístku

22:41 Piráti: První várka štítů míří do plzeňského Čtyřlístku

V úterý 31.3. spustili plzeňští Piráti výrobu ochranných šítů na 3D tiskárně a připojili se tak k in…