Ministr Jurečka: Sankce za nelegální zaměstnávání může dostáhnout až deseti milionů

27.04.2023 10:21 | Tisková zpráva

Vláda schválila novelu zákona o zaměstnanosti, kterou předložilo MPSV. Návrh upravuje především problematiku související s agenturami práce. Zásadní je ochrana samotných zaměstnanců.

Ministr Jurečka: Sankce za nelegální zaměstnávání může dostáhnout až deseti milionů
Foto: Hana Brožková
Popisek: Marian Jurečka, místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí

Díky novele dojde k omezení délky dočasného přidělení agenturního zaměstnance k uživateli na 3 roky během 5 let. V případě platební neschopnosti zaměstnavatele by nově i agenturním pracovníkům měla být poskytnuta stejná ochrana, jako je tomu v případě kmenových zaměstnanců. Cílem je zejména zabránit nadužívání agenturní práce.

„Novela zákona o zaměstnanosti, kterou jsme dnes na vládě schválili, je klíčovým krokem kupředu v ochraně zaměstnanců pracujících prostřednictvím agentur práce. Přicházíme s konkrétními opatřeními, které zajistí, že tato forma zaměstnávání nebude neúměrně nadužívána,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Anketa

Jste rádi, že EU rozšiřuje emisní povolenky i na dopravu a bydlení?

1%
98%
hlasovalo: 28101 lidí

Novela obsahuje opatření k ochraně agenturních zaměstnanců. Zaměřuje se zejména na zakotvení pravidla, aby zaměstnanec agentury nebyl dočasně přidělen k výkonu práce u jednoho uživatele (firmy, která využívá pracovníky konkrétní agentury) na dobu delší než 3 roky za období 5 let. Nově by také nemělo být možné sjednat pracovněprávní vztah na dobu určitou v délce dočasného přidělení u uživatele.

„Chceme tak kromě nadužívání práce prostřednictvím agentur mimo jiné zajistit, aby tito zaměstnanci nebyli v nejistotě ohledně svého postavení a měli jasně definované podmínky pracovního poměru. V případě platební neschopnosti zaměstnavatele jim také bude poskytnuta stejná ochrana, jako je tomu u kmenových zaměstnanců,“ přiblížil ministr Jurečka.

Úprava se také zaměřuje na důvody, které mohou vést k odejmutí povolení ke zprostředkování zaměstnání. Je doplněn nový důvod spočívající v opakovaném neposkytnutí součinnosti orgánům inspekce práce při kontrole.

„Chci připomenout, že sankce za nelegální zaměstnávání může dostáhnout až deseti milionů korun,“ zdůraznil ministr Jurečka. Novela zároveň rozšiřuje počet subjektů, na které se vztahuje výjimka z plnění povinností týkajících se zaměstnávání osob se zdravotním postižením, a to o Horskou službu s ohledem na povahu činnosti a strukturu zaměstnanců této organizace.

Navrhovaná účinnost novely zákona je 1. ledna 2024.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

14:17 Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nominaci Pavla Tuleji na post ministra pro vědu.