Ministr Jurečka: Zemědělci budou muset změnit své chování

06.07.2017 21:51

Od roku 2012 do roku 2016 se v naší republice vyskytlo 16 extrémů počasí, které poškodily zemědělství, říkají klimatologové. Bylo to sucho, a to devětkrát z 16 zmíněných extrémů, povodně, mrazy a jarní mrazíky. Současné sucho dopadá zejména na na jaře seté plodiny, ale s vážnými problémy už se dnes v některých okresech potýkají i porosty pšenice ozimé, ječmene ozimého a dalších plodin.

Ministr Jurečka: Zemědělci budou muset změnit své chování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

Podle zpráv, které mám, začali zemědělci na některých místech zavlažovat. Obnovu i výstavbu nové závlahové sítě a závlahových zařízení pro zemědělce naše ministerstvo dlouhodobě podporuje. Ale nejde jen o závlahy, jde také o lepší péči o půdu, kde jsou určité rezervy.

V průběhu příštích desetiletí se budeme muset vypořádávat s tím, že zemědělci budou muset změnit své chování a budeme muset mít připravené zdroje vody. A samozřejmě budeme muset pěstovat plodiny, respektive odrůdy, daleko odolnější vůči jednotlivým stresovým faktorům, ať už je to sucho, nebo vysoká teplota.

Víme, že chceme zadržet více vody v zemědělské a lesní půdě, měníme mnoho věcí pro zemědělce, pracujeme na pozemkových úpravách jako nikdy v minulosti, podporujeme výstavbu malých drobných nádrží v krajině. Opatření, která děláme, je opravdu mnoho.

(z webu autora)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Jsem ráda, že je Amerika zpátky

22:58 Pekarová Adamová (TOP 09): Jsem ráda, že je Amerika zpátky

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes přijala delegaci zahraničního výboru S…