Ministr Jurečka: Zemědělcům postiženým krizí navrhuji dočasně snížit daně

11.06.2016 13:32

Aktuální situací v zemědělství se na svém jednání zabývala vláda. Ministr zemědělství Marian Jurečka v reakci na kritickou situaci některých producentů připravil sérii opatření na pomoc českým zemědělcům.

Ministr Jurečka: Zemědělcům postiženým krizí navrhuji dočasně snížit daně
Foto: kdu.cz
Popisek: Marian Jurečka

Kromě prosazení další podpory z EU navrhuje i dočasné snížení daní či osvobození od plateb pojištění a zvažuje vyplacení náhrad za škody, vzniklé jarními mrazy.
„Situace na trhu s mlékem a vepřovým masem je velmi složitá, výkupní ceny mléka a jatečných prasat setrvávají pod úrovní nákladů již řadu měsíců. Další problémy zemědělcům způsobilo loňské sucho a letošní jarní mrazy, proto je nutné jim pomoci,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ministerstvo zemědělství proto připravilo několik opatření na řešení aktuální krizové situace. Apelovat chce například na Evropskou komisi, aby schválila druhý balíček mimořádných opatření minimálně ve stejné výši, jako v roce 2015.

„Nově navrhujeme i dočasné snížení daní a osvobození od plateb sociálního a zdravotního pojištění pro zemědělské subjekty postižené krizí. Chceme také zajistit částečnou kompenzaci škod způsobených letošními jarními mrazy pro nejvíce ohrožené podniky,“ dodal ministr Jurečka.

Ministerstvo rovněž prověřuje možnosti navýšení peněz na kompenzace škod způsobených suchem v roce 2015.

Aktuální propad cen mléka a vepřového masa způsobilo především ukončení mléčných kvót v Evropské unii a obchodní embargo Ruské federace. K dalšímu zhoršování situace dochází z důvodu dramatického nárůstu dovozů mléčných výrobků, zejména másla, sýrů a tvarohů, do ČR z některých zemí EU. Dosavadní ztráty příjmů prvovýrobců z těchto důvodů jsou u mléka mezi 7 až 9 miliardami korun, u vepřového masa pak 3,3 miliardy korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ožanová (ANO): Úředníci nejsou proškoleni, tak snížíme povinné počty školení?

12:12 Ožanová (ANO): Úředníci nejsou proškoleni, tak snížíme povinné počty školení?

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 24. května 2024 k zákonu o úřednících územních samosprávný…