Ministr Kulhánek: ČR podporuje úvahy o možné aktivní roli EU v zemích Perského zálivu

16.10.2021 17:14 | Tisková zpráva

Ministři zahraničních věcí EU se v pondělí 18. října 2021 sejdou v Lucemburku k pravidelnému zasedání Rady pro zahraniční záležitosti.

Ministr Kulhánek: ČR podporuje úvahy o možné aktivní roli EU v zemích Perského zálivu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek

Vlastnímu jednání Rady bude předcházet setkání ministrů s libyjskou ministryní zahraničí Najlou El-Mangoush věnované diskusi o současné podobě unijních vztahů s Libyí a možnostech mezinárodního společenství přispět k řešení tamní krize.

Rada bude zahájena debatou o aktuálním vývoji v zemích Perského zálivu, mimo jiné v kontextu připravovaného Společného sdělení. ČR podporuje úvahy o možné aktivní roli EU ve facilitaci regionálního politicko-bezpečnostního dialogu v Zálivu, která však musí vycházet z jasné poptávky zúčastněných stran.

Diskuse o Východním partnerství se zaměří zejména na přípravu Summitu Východního partnerství, který by se měl uskutečnit v prosinci. Summit by měl vyslat jasný signál, že Východní partnerství je pro EU strategickou prioritou a že je EU připravena pokračovat v politické asociaci a ekonomické integraci partnerských zemí.

Dalším diskusním bodem Rady bude Etiopie. Poslední vývoj v Etiopii bude projednán s ohledem na možnosti a nástroje, kterými by EU mohla přispět ke zlepšení a stabilizaci situace v zemi. S ohledem na kritickou humanitární situaci v Tigraji je nezbytné i nadále působit na všechny strany konfliktu, aby umožnily plný a bezpodmínečný humanitární přístup a dodržovaly zásady mezinárodního humanitárního práva.

Závěrečným diskusním bodem říjnové Rady by měl být aktuální vývoj v Nikaragui a perspektiva dalšího vývoje. Debata by měla být věnována situaci před listopadovými všeobecnými volbami v zemi, kde dochází k rozsáhlému porušování lidských práv a zásad právního státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

22:24 Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

Komentář na facebookovém profilu k rozšíření možnosti čerpání rodičovského příspěvku