Ministr Kupka: Jsme si vědomi strategického významu kosmických aktivit pro naši ekonomiku

23.11.2022 9:32 | Tisková zpráva

Za účasti ministra dopravy Martina Kupky proběhlo v Paříži vrcholné zasedání Rady Evropské kosmické agentury (ESA) na ministerské úrovni. Delegáti z 31 států společně jednali o prioritách Evropské kosmické agentury pro nadcházející roky, využívání kosmických technologií v průmyslu nebo o rozpočtu pro vědecké a technologické programy ESA.

Ministr Kupka: Jsme si vědomi strategického významu kosmických aktivit pro naši ekonomiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Kupka

Česká republika si je vědoma strategického významu kosmických aktivit pro naši ekonomiku, technologický pokrok i bezpečnost Evropy. Proto je naše aktivní role v ESA tak důležitá. Zároveň představuje velkou příležitost pro naše firmy, které mohou pracovat na špičkových technologických projektech, které svojí komplexností, náročností a celkovými náklady přesahují možnosti samotné České republiky,“ říká ministr dopravy Martin Kupka. Investice do kosmických aktivit se navíc vyznačují velkou mírou návratnosti. „Relativně konzervativním odhadem lze říci, že přínosy z 1 Kč vložené do kosmických aktivit v ČR činí 7 – 8 Kč. To v konečném důsledku znamená i miliardy navíc do státního rozpočtu,“ dodává Kupka.

Česká republika v oblasti kosmických aktivit pokračuje v plnění Národního kosmického plánu 2020 – 2025. Pro příští rok počítáme s navýšením finančního příspěvku do volitelných programů ESA o přibližně 2 miliony EUR. Naší prioritou je aktivní účast České republiky a našich firem v programech nosných raket, vesmírné bezpečnosti, satelitní telekomunikace a pozorování Země.

Ministr Kupka, jako zástupce předsednické země Evropské unie, své kolegy také informoval o dosažení dohody o nařízení, kterým se zavádí Program EU pro bezpečnou konektivitu „Secure Connectivity“ na období 2023–2027. „Bezpečná a spolehlivá komunikace je základním kamenem strategické autonomie Evropské unie. V rámci Secure Connectivity dojde k vybudování soustavy stovek družic, jež pokryjí potřeby EU z hlediska bezpečných a spolehlivých komunikačních služeb a přinesou mnoho výhod pro občany v jejich každodenním životě,“ informoval Kupka. „Za klíčové považujeme také zintenzivnění spolupráce mezi ESA, Evropskou komisí a Agenturou Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) s cílem maximalizovat přínosy evropských vesmírných programů,“ dodává ministr dopravy.

Česká republika je plným členem ESA od roku 2008 a realizuje skrze ni většinu svých kosmických aktivit. Od té doby došlo k významnému nárůstu účasti českého průmyslu na kosmických projektech, do kterých je zapojeno více než 50 firem, které s ESA spolupracují přímo, desítky českých subdodavatelů a 23 vědeckých ústavů a vysokých škol. Pod vedením Ministerstva dopravy se podařilo vytvořit fungující ekosystém podpory rozvoje a využití kosmických aktivit, včetně podnikatelského inkubátoru ESA BIC Czech Republic, který podporuje převod slibných technologických nápadů do praxe a který provozuje agentura CzechInvest a vzdělávacího centra o kosmických aktivitách ESERO.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Cynická a asociální bezohlednost

21:09 Okamura (SPD): Cynická a asociální bezohlednost

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navrhovanému zvýšení věku odchodu do důchodu