Ministr Lipavský: Beztrestnost za zločin agrese nesmí být tolerována

23.03.2023 16:21 | Tisková zpráva

Na pozvání Rady Evropy proběhlo ve Štrasburku ve dnech 21. a 22. března 2023 další jednání právních experti z řady členských států EU, ukrajinských zástupců, a některých dalších států, aby projednali možnosti zřízení tribunálu pro stíhání zločinu agrese vůči Ukrajině.

Ministr Lipavský: Beztrestnost za zločin agrese nesmí být tolerována
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

Česko zastupovali experti Ministerstva zahraničních věcí - vrchní ředitel sekce právní a konzulární Martin Smolek a ředitel mezinárodněprávního odboru Emil Ruffer.

„Jednání na půdě Rady Evropy a hojná účast znovu potvrzují, že beztrestnost za zločin agrese nesmí být tolerována. Jde o další důležitý krok k vyjasnění pozic a analýze právních problémů, přičemž výsledkem by měl být kredibilní způsob, jak potrestat politické vedení současného Ruska za agresi proti Ukrajině,“ uvedl šéf české diplomacie Lipavský.

Na zasedání, které hostila Rada Evropy, se setkali zástupci z řad členských států EU, dalších států skupiny G7 a zástupců institucí EU, které hrají klíčovou roli v úvahách o vzniku zvláštního tribunálu pro potrestání zločinu agrese spáchaného proti Ukrajině.

Ve vztahu k ostatním zločinům podle mezinárodního práva (válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, genocida) může vykonávat jurisdikci Mezinárodní trestní soud (ICC).

„Česko plně podporuje vyšetřování situace ze strany ICC, které probíhá především ve vztahu k válečným zločinům, a v rámci něhož již byly vydány první zatýkací rozkazy. ICC ovšem nemůže v daném případě vykonávat jurisdikci ve vztahu ke zločinu agrese,“ vysvětlil vrchní ředitel sekce právní a konzulární Martin Smolek důvod pro zřízení zvláštního tribunálu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Požadujeme od státu větší ochranu všech slušných a pracujících občanů

22:01 Rozvoral (SPD): Požadujeme od státu větší ochranu všech slušných a pracujících občanů

Česká tisková kancelář tento týden zveřejnila výsledky průzkumu agentury STEM, ze kterého vyplývá, ž…