Ministr Lipavský: Indie se nabízí jako významný partner pro obchodní spolupráci

03.01.2023 12:10 | Tisková zpráva

Ministři zahraničních věcí zemí Slavkovského formátu (S3) a Indie jednali 2. ledna 2023 ve Vídni o aktuálních zahraničněpolitických tématech – především o ruské agresi na Ukrajině, jejím globálnímu dopadu a vývoji v Indo-Pacifiku.

Ministr Lipavský: Indie se nabízí jako významný partner pro obchodní spolupráci
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

„Shodli jsme se, že Indo-Pacifik je v současné době jedním z klíčových geopolitických hráčů. V rámci českého předsednictví v Radě EU jsme usilovali o to, aby EU i Česko byly v tomto regionu viditelnější. To je ostatně i záměr strategie ČR k Indo-Pacifiku, kterou schválila česká vláda,“ řekl ministr Lipavský.

Anketa

Kdo by hájil ČR před Bruselem lépe?

hlasovalo: 27252 lidí

Ministr Lipavský, spolkový ministr pro evropské a mezinárodní záležitosti Rakouska Alexander Schallenberg a ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenska Rastislav Káčer jednali s indickým protějškem Subrahmanyamem Jaishankarem v tomto formátu poprvé. Indie je jedním z klíčových partnerů EU a ČR v Indo-Pacifiku, je současně pátou největší ekonomikou, v tomto roce také předsednickou zemí ve skupině G20.

„Indie se nabízí jako významný partner pro obchodní spolupráci. Chceme proto budovat naše vzájemné vztahy. Věřím, že tento rok povedu do Indie delegaci, která se bude věnovat nejen posílení obchodní spolupráce, ale také vědě, výzkumu a inovacím,“ dodal ministr Lipavský, který o těchto otázkách jednal se svým indickým protějškem Jaishankarem také v červnu 2022 během jeho oficiální návštěvy Česka.

Setkání se šéfem indické diplomacie je pokračováním jednání S3 v rozšířeném formátu. Loni například ministři Česka, Slovenska a Rakouska společně navštívili Ukrajinu a Moldavsko, aby těmto zemím symbolicky tlumočili podporu a připravenost pomoci v souvislosti s ruskou agresí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KSČM: Komunisté čelí výhrůžkám kvůli akci AMI, GO HOME!

13:07 KSČM: Komunisté čelí výhrůžkám kvůli akci AMI, GO HOME!

V reakci na podpis dohody DCA mezi ČR a USA, kterou v úterý podepsala ve Washingtonu ministryně obra…