Ministr Lipavský: Naším záměrem je hledat společné oblasti spolupráce s Velkou Británií

29.5.2022 9:15 dop. | Tisková zpráva

K budoucí strategické zahraničně-politické a bezpečnostní spolupráci se přihlásili šéfové diplomacií Česka a Velké Británie. Memorandum, tzv. Statement of Intent, podepsali 27. května 2022 během návštěvy britské ministryně v Praze.

Ministr Lipavský: Naším záměrem je hledat společné oblasti spolupráce s Velkou Británií
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

Jan Lipavský a Liz Truss se také zúčastnili vzpomínky 80. výročí operace Anthropoid, kde si připomněli tehdejší spolupráci Čechů a Britů.

„Naším záměrem je hledat společné oblasti spolupráce, jako jsou postoj vůči Rusku, Číně, bezpečnostní otázky, rozšiřování NATO a lidská práva,“ řekl ministr Jan Lipavský. „Velkou pozornost jsme věnovali sankcím proti Rusku a jejich koordinaci mezi Evropskou unií a Velkou Británií,“ doplnil.

První návštěva ministryně Truss v Praze je projevem nadstandardních vztahů mezi oběma zeměmi. Česko řadí Spojené království mezi tzv. like-minded countries a mezi nejbližší alianční spojence. Jednání ministrů bylo zaměřeno na další rozvoj bilaterálních vztahů. Shodli se na rozšíření spolupráce v oblasti bilaterálního obchodu, investic, vědy i výzkumu.

Anketa

Jste pro razantní navýšení výdajů na obranu?

3%
96%
hlasovalo: 43782 lidí

Ministři projednali řadu aktuálních zahraničně-politických témat, aktuální stav vztahů mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím, situaci v Indopacifiku nebo na západním Balkáně. Shodli se, že nehledě na válku na Ukrajině musí zůstat západní Balkán v centru pozornosti společného úsilí o stabilitu regionu.

Ministr Lipavský a ministryně Truss potvrdili, že Česká republika a Spojené království budou i nadále úzce spolupracovat při poskytování všestranné podpory a pomoci Ukrajině včetně posilování její obranyschopnosti. Obě diplomacie budou také koordinovat posilování sankcí a dalších opatření směřujících k odvrácení ruského agresivního chování, potrestání ruských válečných zločinů a obnovení územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Piráti hlasovali proti České republice

18:11 Zdechovský (KDU-ČSL): Piráti hlasovali proti České republice

Komentář na facebookovém profilu k hlasování v Evropském parlamentu o dočasném zařazení jádra mezi č…