Ministr Metnar: Jsme velmi aktivní a velmi solidární

10.03.2018 18:31 | Zprávy

Ministři vnitra jednali o směrnici o jmenné evidenci cestujících, o terorismu a radikalizaci i o spolupráci se zeměmi západního Balkánu, zejména v bezpečnostní oblasti.

Ministr Metnar: Jsme velmi aktivní a velmi solidární
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Lubomír Metnar

Rada ministrů vnitra 8. března 2017 prodiskutovala zavádění směrnice o jmenné evidenci cestujících. Česká republika, která v minulosti patřila mezi země, kde implementace PNR postupovala pomalu, by měla být nyní schopna přijmout příslušnou legislativu tak, aby byla implementace směrnice o jmenné evidenci cestujících přijata včas. „Legislativní proces se v současné době zrychlil, v dubnu dojde k legislativnímu projednání. Domnívám se, že čas, který jsme v předchozí době ztratili, doženeme a implementační lhůtu dodržíme a že tato směrnice, o které panuje na úrovni EU de facto shoda, bude implementována a bude sloužit k zefektivnění bezpečnostních prvků,“ uvedl ministr vnitra Lubomír Metnar.

Další zásadní diskuse proběhla na téma posílení spolupráce se zeměmi západního Balkánu v oblasti vnitřní bezpečnosti. Jde především o prevenci radikalizace a hrozby terorismu, ale také o boj proti obchodu s nelegálními zbraněmi, které z těchto zemí do EU proudí. ČR na tento problém upozorňuje a užší spolupráci s balkánskými zeměmi plně podporuje. Západní Balkán považujeme za strategicky důležitý region a spolupráci v oblasti vnitřní bezpečnosti se zeměmi západního Balkánu za zásadní pro bezpečnost celé EU. „Česká republika posílá na Balkán policejní specialisty a podílí se i na finanční pomoci. Dnes byl západní Balkán na Radě jedním z důležitých témat, protože problémy tohoto regionu tady samozřejmě rezonují,“ dodal ministr Metnar.

Bezpečnostní spolupráce

Na národní úrovni Česko dlouhodobě podporuje úzkou spolupráci s policejními složkami zemí západního Balkánu a navyšování kapacit západobalkánských orgánů činných v trestním řízení formou programu „Bezpečnostní rozvojové spolupráce“, který i v letošním roce počítá s vysíláním českých policejních expertů do dotčených zemí, s pořádáním školení pro jejich představitele a s budováním kapacit orgánů činných v trestním řízení v zemích západního Balkánu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Investice

Slibujete investice do nás lidí. Zajímá mě, ale kde na to chcete vzít? Jestli to chápu dobře, šetřili byste na obraně a co dál? A jste pro progresivní zdanění? Upřímně jsem vás měl vždy za pravicovou stranu, ale po spojení s SPD nevím, kde jste vlastně ukotvení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Za vlády Petra Fialy rodiny strádají

11:02 Vích (SPD) Za vlády Petra Fialy rodiny strádají

Napravit sociální situaci rodin s dětmi i samoživitelek s dětmi bude těžké, ale pustíme se do toho. …