Ministr Metnar: Mise v Iráku bude pokračovat

14. 2. 2020 5:35

Ve dnech 12. a 13. února 2019 jednali v Bruselu ministři obrany států NATO. Česká delegace v čele s Lubomírem Metnarem využila této příležitosti i k bilaterálním schůzkám a jednání ve formátu Visegrádské čtyřky.

Ministr Metnar: Mise v Iráku bude pokračovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Metnar, ministr obrany
reklama

Spojenci se shodli, že chtějí pokračovat ve výcviku iráckých bezpečnostních sil. Stejný zájem deklaroval v dopise generálnímu tajemníkovi Jensi Stoltenbergovi i irácký premiér Adil Abdul-Mahdi. „NATO je v Iráku na pozvání irácké vlády. Ta nám potvrdila své přání pokračovat ve výcviku, poradenství a budování kapacit tamních ozbrojených sil,” uvedl ministr Metnar.

V Iráku působí i čtyři desítky českých vojenských instruktorů a mentorů. Většina jich plní úkoly v rámci operace Inherent Resolve zaměřené na boj s Islámským státem, několik českých vojáků je začleněno do výcvikové mise NATO.

Další témata jednání aliančních ministrů byla věnována posilování schopností kolektivní obrany, zvyšování výdajů na obranu v členských zemích nebo hrozbám v kybernetickém prostoru.

Ještě před zahájením ministeriády se v rámci českého předsednictví uskutečnilo jednání ministrů obrany V4 s britským kolegou Benem Wallacem. „Spolupráce pokračuje i po Brexitu, Británie zůstává důležitým partnerem a jedním z pilířů evropské bezpečnosti,” shrnul Lubomír Metnar.

Ministr také bilaterálně jednal s kolegy z Gruzie a Švédska. „Dobrá zpráva pro fanoušky a návštěvníky Dnů NATO v Ostravě. Ministr Peter Hultqvist potvrdil, že se Švédsko stane v září zvláštním partnerem letošního ročníku.”

Lubomír Metnar také v Bruselu za Českou republiku podepsal Memorandum o porozumění k pořizování munice pro pozemní síly. Cílem tohoto projektu vedeného Francií je společný postup při budoucích nákupech speciální a chytré munice. Do projektu je nyní zapojeno již 23 evropských zemí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svobodní vyzývají primátora Hřiba k rezignaci

20:42 Svobodní vyzývají primátora Hřiba k rezignaci

Jedním ze základů principu právního státu je respekt k soukromému vlastnictví. Tento princip musí bý…