Ministr Metnar převzal od velvyslance USA nabídky na nové vrtulníky

25.06.2019 7:32

Ministr obrany Lubomír Metnar včera od velvyslance Stephena B. Kinga oficiálně převzal nabídky na dodávky 12 vrtulníků od americké vlády. Jedná se o očekávaný krok v rámci vyjednávání s americkou administrativou a probíhajícího průzkumu trhu.

Ministr Metnar převzal od velvyslance USA nabídky na nové vrtulníky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Metnar, ministr obrany
reklama

„Převzali jsme dnes oficiálně dvě nabídky. Komise složená ze zástupců ministerstva a armády nyní bude mít za úkol je posoudit, vyhodnotit a doporučit závěry,“ uvedl ministr Lubomír Metnar.

„Nabídky neobsahují jen dodávku samotných vrtulníků, ale zahrnují celý systém, tedy vybavení zbraňovými systémy, munici, údržbu, zaškolení a výcvik,“ upřesnil Filip Říha, náměstek ministra pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic.

Americká strana předložila následující dvě nabídky:

  • 12 kusů vrtulníků UH-60M Black Hawk – předložena nabídka v celkové hodnotě 589,9 milionů USD (13,2 mld. Kč), přičemž původní maximální částka schválená americkým Kongresem činila 800 milionů USD.
  • 8 kusů vrtulníků UH-1Y Venom plus 4 kusy vrtulníků AH-1Z Viper – předložena nabídka v celkové hodnotě 645,9 milionů USD (14,5 mld. Kč), přičemž původní maximální částka schválená americkým Kongresem činila 780 milionů USD.

Mezivládní dohoda je garancí bezpečnosti a transparentnosti a umožní nejen dodání samotné techniky a zbraňových systémů, ale i širší vojenskou spolupráci. Zaručuje dodávky za stejných finančních podmínek jako v případě akvizic pro americkou armádu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Dopis předsedkyni italského senátu

13:35 Okamura (SPD): Dopis předsedkyni italského senátu

Dopis pro předsedkyni italského senátu ohledně Mattea Salviniho.