Puncovní úřad, slavící letos dvousté desáté výročí založení, začal s intenzivními kontrolami na trhu drahých kovů v roce 2014. Tehdy zabavil celkem 99 závadných šperků v terénu, v roce 2015 to poté bylo díky zvýšenému úsilí kontrolorů 349 kusů šperků a v roce 2016 při stejné, respektive intenzivnější kontrolní činnosti, už pouze 27 kusů.
"To je významná změna dosavadní praxe prodejců, která je jednoznačně výsledkem zvýšené aktivity Ministerstva průmyslu a obchodu a Puncovního úřadu v této oblasti. Obchodníci začali více dodržovat zákonné normy, poctivěji se registrují u Puncovního úřadu a překládají dovozové zboží. Puncovní úřad tak může identifikovat falsa a výrobky, které by mohly obsahovat zdraví škodlivé kovy," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Pozitivní změnou v chování prodejců je také to, že výrazně více předkládají zboží z dovozu ke kontrolám Puncovního úřadu ještě před tím, než ho uvedou na trh, a to i v případech, kdy jim to puncovní zákon nenařizuje – např. u stříbrných šperků pod 3 gramy. Zatímco v roce 2014 zjistil Puncovní úřad po předložení k puncovní kontrole celkem 2250 kusů závadového zboží a v roce 2015 2180 kusů, letos to bylo k začátku listopadu již 3620 kusů.
Přes všechna pozitiva však puncovní inspekce letos registruje i zjištění, která nejsou tak pozitivní, zejména v oblasti e-shopů. Mimo klasické puncovní kontroly v terénu bylo aktivním přístupem inspektorů objeveno 59 neregistrovaných e-shopů. Pokaždé byl proveden kontrolní nákup a k porušení puncovního zákona došlo ve100 % případů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV