Ministr Pelikán: Návrh zákona o státním zastupitelství je průlomový, posiluje boj s hospodářskou kriminalitou

29. 9. 2015 18:43

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán dnes veřejně představil návrh nového zákona o státním zastupitelství, který má tři hlavní cíle: posílení boje s nejzávažnějšími typy ekonomické kriminality a korupcí, posílení nezávislosti a zároveň odpovědnosti státních zástupců a zajištění transparentnosti soustavy státního zastupitelství. Nový zákon je ve fázi po projednání s koaličními partnery a zapracování připomínek, v této podobě bude předložen vládě.

Ministr Pelikán: Návrh zákona o státním zastupitelství je průlomový, posiluje boj s hospodářskou kriminalitou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Pelikán

„Zákon počítá se zřízením protikorupčního speciálu, který bude stíhat korupci, hospodářské trestné činy nad 250 milionů korun, trestné činy v oblasti zadávání veřejných zakázek a v oblasti insolvenčního řízení,“ představil jeden z pilířů návrhu Robert Pelikán.

Státní zástupci budou mít podle ministra nově více nezávislosti a zároveň více odpovědnosti. „Zákon omezuje například vydávání tzv. negativních pokynů. To zamezí zametání případů pod koberec, k čemuž mohlo do současnosti někdy docházet,“ doplnil ministr. Organizační norma ale zároveň nově zavádí kárnou odpovědnost vedoucích státních zástupců, která bude řešit jejich potenciální manažerská selhání.

Návrh zákona počítá se zprůhledněním celé soustavy státních zastupitelství: počítá s méně články soustavy, čehož bude dosaženo zrušením vrchních státních zastupitelství, výběrovými řízeními na místa vedoucích státních zástupců či omezením doby působení vedoucích státních zástupců na sedm let. Navíc odvolání vedoucího státního zástupce bude možné pouze prostřednictvím kárného řízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Kůrovec je zde kvůli neschopnosti lidí, kteří jako ekologičtí aktivisté podněcovali jeho šíření

12:40 Prezident Zeman: Kůrovec je zde kvůli neschopnosti lidí, kteří jako ekologičtí aktivisté podněcovali jeho šíření

Projev prezidenta republiky při setkání se zastupiteli Olomouckého kraje