Ministr Pelikán: Návrh zákona o státním zastupitelství je průlomový, posiluje boj s hospodářskou kriminalitou

29.09.2015 18:43

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán dnes veřejně představil návrh nového zákona o státním zastupitelství, který má tři hlavní cíle: posílení boje s nejzávažnějšími typy ekonomické kriminality a korupcí, posílení nezávislosti a zároveň odpovědnosti státních zástupců a zajištění transparentnosti soustavy státního zastupitelství. Nový zákon je ve fázi po projednání s koaličními partnery a zapracování připomínek, v této podobě bude předložen vládě.

Ministr Pelikán: Návrh zákona o státním zastupitelství je průlomový, posiluje boj s hospodářskou kriminalitou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Pelikán

„Zákon počítá se zřízením protikorupčního speciálu, který bude stíhat korupci, hospodářské trestné činy nad 250 milionů korun, trestné činy v oblasti zadávání veřejných zakázek a v oblasti insolvenčního řízení,“ představil jeden z pilířů návrhu Robert Pelikán.

Státní zástupci budou mít podle ministra nově více nezávislosti a zároveň více odpovědnosti. „Zákon omezuje například vydávání tzv. negativních pokynů. To zamezí zametání případů pod koberec, k čemuž mohlo do současnosti někdy docházet,“ doplnil ministr. Organizační norma ale zároveň nově zavádí kárnou odpovědnost vedoucích státních zástupců, která bude řešit jejich potenciální manažerská selhání.

Návrh zákona počítá se zprůhledněním celé soustavy státních zastupitelství: počítá s méně články soustavy, čehož bude dosaženo zrušením vrchních státních zastupitelství, výběrovými řízeními na místa vedoucích státních zástupců či omezením doby působení vedoucích státních zástupců na sedm let. Navíc odvolání vedoucího státního zástupce bude možné pouze prostřednictvím kárného řízení.

reklama

autor: PV

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Jak blízko jsme válce?

Zdá se mi to, nebo tu probíhá regulérní příprava na válku? A vzhledem k tomu, že Rusko má jaderné zbraně, neskočila by tato válka stejně rychle, jako by začala? Nebo mě napadá ještě jedna varianta, že tu probíhá politika strašení, aby se ,,ospravedlnila“ podpora Ukrajiny. Používám uvozovky, protože ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krajča (KSČM): Míru musí být dosaženo i realizací práva na nezávislý palestinský stát

4:31 Krajča (KSČM): Míru musí být dosaženo i realizací práva na nezávislý palestinský stát

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinou