Ministr Pelikán: Nový civilní soudní řád chce zrychlit a zefektivnit řízení

15.11.2017 21:01

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán a doc. Petr Lavický dnes představili teze k novému občanskému soudnímu řádu, který bude moderní a jednoznačnou koncepcí civilního řízení. Na nových pravidlech se bude vůbec poprvé podílet i veřejnost na zvlášť vytvořené webové stránce.

Ministr Pelikán: Nový civilní soudní řád chce zrychlit a zefektivnit řízení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Pelikán

Současný občanský soudní řád vznikl v roce 1963 a od té doby se dočkal mnoha nesourodých novelizací, navíc dávno neodpovídá současným společenským poměrům. Nový civilní řád bude oproti tomu mít jednoznačnou představu, která soudu umožní dobrat se spravedlivého rozhodnutí v přiměřené době a s přiměřenými náklady.

„Jednotná koncepce bude znamenat i snazší interpretaci a aplikaci v praxi, i když do té chvíle je ještě daleko. Nyní představujeme východiska k novému kodexu, o jehož potřebě se tu mluví již dvacet let. Takovou práci si nemůžeme dovolit uspěchat ani pokazit,“ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Jednou ze základních tezí připravovaného věcného záměru je důraz na to, aby věcně správné rozhodnutí nepřišlo pro účastníky civilního řízení příliš pozdě. Text navrhuje změnu koncepce dovolání, které se stane řádným opravným prostředkem. Pravomocným by se tak rozsudek stal až po rozhodnutí Nejvyššího soudu.

„Věcný záměr je důsledně vybudovaný na dispoziční a modifikované projednací zásadě, které na stranách nechávají zahájení řízení, vymezení jeho předmětu a uvádění skutkových tvrzení a důkazních návrhů. Strany ale mají zakázáno vědomě lhát, je jim uložená povinnost pravdivosti. Třetím pilířem textu je zásada procesní ekonomie, která usiluje o co největší rychlost řízení a co nejnižší náklady. Důraz na rychlost ale nesmí vést k ohrožení správnosti a úplnosti skutkových zjištění,“ uvedl hlavní autor textu, docent Petr Lavický z katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Téměř tři stovky stran věcného záměru vznikaly v rámci dnes pětičlenné pracovní skupiny od dubna 2016. V rámci sedmnácti setkání doc. Petr Lavický, prof. Alena Winterová, JUDr. Bohumil Dvořák, JUDr. Zdeněk Pulkrábek a JUDr. Eva Dobrovolná (a původně také JUDr. Jiří Spáčil, který rezignoval ze zdravotních důvodů) každý měsíc zpracovávali teze, jejichž cílem je sjednocení civilního řízení.

Dalším cílem výsledného textu je věcně správné a zároveň ne neúměrně nákladné řízení. I z toho důvodu je v plánu například také kratší lhůta na podání dovolání: ze současných dvou měsíců by se měla zkrátit na jeden měsíc.

Dnes představené teze nejsou konečnou verzí věcného záměru – odborná i laická veřejnost se může na konečné podobě podílet komentáři na zvlášť zřízené webové stránce ZDE. Před komentováním je potřeba se přihlásit uvedením jména nebo přes sociální síť.

„Po přihlášení je možné přidávat komentáře k celku i k jednotlivým pasážím věcného záměru. Zároveň je možné cizí komentáře pozitivně i negativně hodnotit. Web také obsahuje kontaktní formulář, skrze který nám mohou uživatelé psát připomínky ke stránce jako takové, “ doplnil ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Balatka: Koalice nejsou předvolební podvod

22:35 Senátor Balatka: Koalice nejsou předvolební podvod

Komentář na facebookovém profilu k předvolebním koalicím.