Ministr Pelikán: Nový web zpřehlední situaci pro dlužníky a všechny, kdo potřebují pomoc

22.06.2018 9:09

Jak probíhá exekuční řízení? Jaká jsou práva manžela nebo manželky dlužníka? Jaké má povinnosti věřitel? Jak vůbec předejít pádu do dluhové pasti? Odpovědím na tyto otázky se věnuje nový webový portál Ministerstva spravedlnosti.

Ministr Pelikán: Nový web zpřehlední situaci pro dlužníky a všechny, kdo potřebují pomoc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Pelikán
reklama

Na jednotlivých panelech stránek najdou potřebné informace různí účastníci exekučního řízení. Hlavním cílem stránek je zvýšit informovanost veřejnosti o právních úpravách exekucí, ale také usnadnit orientaci dlužníků a dalších lidí v konkrétních životních situacích. Pro veřejnost mnohdy nepřehledné exekuční řízení je například znázorněno v přehledném diagramu (ZDE).

„Náš záměr je stejný jako při nedávném zavádění jednotných exekučních formulářů – tedy zpřehlednit situaci pro dlužníky a ostatní lidi, kteří potřebují pomoct. Čím dříve a lépe se dlužník zorientuje, tím efektivněji může své závazky řešit. Dnes spuštěné webové stránky obsahují mimo jiné seznam dluhových poraden, na které se mohou lidé obracet. Vzhledem k tomu, že v exekuci je aktuálně přes 860 tisíc Čechů, považuji osvětu v téhle oblasti za velmi důležitou,“ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Věřitelům zase web nabízí přehled práv a povinností, informace o tom, jak předejít zahájení zbytečného řízení, nebo návod, jak podat stížnost na soudního exekutora. Dva panely se věnují také dalším lidem, které může cizí exekuce postihnout, například pronajímatelům nebo spolubydlícím.

Podle častých dotazů veřejnosti vznikl na stránkách také slovník (ZDE) nejčastěji dotazovaných pojmů. Na internetových stránkách jsou také ke stažení obecné vzory některých podání (ZDE).

Celý web vznikl z iniciativy zaměstnanců Ministerstva spravedlnosti. Nový webový portál Ministerstva spravedlnosti najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bábek (Soukromníci): Chci nechat vyšetřit všechny covidové kšefty, chci postavit podvodníky před soud

19:48 Bábek (Soukromníci): Chci nechat vyšetřit všechny covidové kšefty, chci postavit podvodníky před soud

Tiskové prohlášení Radomila Bábka – volebního lídra spojené pravice Trikolora Svobodní Soukromníci v…