Ministr Petříček: Je nepřijatelné, aby se Česko stalo skladištěm nelegálního odpadu

05.08.2019 21:33 | Zprávy

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček navštívil 5. srpna 2019 Frýdek-Místek, kde nedávno skončila likvidace nelegálního skladu s toxickým odpadem, a také ostravský obvod Radvanice a Bartovice, kde ovzduší dlouhodobě dosahuje republikově nejvyšších hodnot prachových částic a jiných škodlivých a karcinogenních látek. Hlavním tématem návštěvy bylo přeshraniční znečištění a ochrana životního prostředí.

Ministr Petříček: Je nepřijatelné, aby se Česko stalo skladištěm nelegálního odpadu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček nejprve ráno zavítal do Frýdku-Místku. Po pracovním jednání na magistrátu zamířil společně s primátorem Michalem Pobuckým do Starého Města, kde byl v lednu letošního roku objeven rozsáhlý sklad nebezpečných odpadů, čítající přes 700 tisíc litrů nebezpečných chemikálií, barev, ředidel, rozpouštědel i kyselin.

„Chtěl bych poděkovat primátorovi i magistrátu Frýdku-Místku za to, že nebezpečný odpad z nelegálního skladu dokázali zlikvidovat v rekordním čase. Náklady na tuto likvidaci z městského rozpočtu šplhají až k patnácti milionům korun. Pokud se potvrdí, že odpad pocházel z Polska, bude na místě požadovat kompenzace právě po polské straně. Je nepřijatelné, aby se Česko stalo skladištěm nelegálního odpadu, ze kterého si různé kriminální skupiny dělají výnosný byznys, skupují jej v západní Evropě a místo řádné likvidace jej zanechávají ve středoevropských zemích,“ uvedl ministr Petříček. O věci bude v nejbližší době hovořit s ministrem životního prostředí.

Ministr Petříček na okraj návštěvy Frýdku-Místku navštívil společně s primátorem také provoz belgické společnosti Vyncke ve městské části Chlebovice, který se zaměřuje na výrobu zařízení určených k produkci energie z biomasy, komunálního tříděného odpadu a také odpadů vznikajících při průmyslové výrobě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Fischer: I se slovenskou stranou je třeba jednat

16:21 Senátor Fischer: I se slovenskou stranou je třeba jednat

Projev na 12. schůzi Senátu 2. července 2025 k brzdění protiruských sankcí Slovenskem