Ministr Petříček: Zahraniční pomoc občanům rozšíříme o tzv. konzulárního ombudsmana

01.08.2019 19:09

Ministerstvo zahraničí spouští konzulárního ombudsmana

Ministr Petříček: Zahraniční pomoc občanům rozšíříme o tzv. konzulárního ombudsmana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Českým občanům, kteří se v zahraničí dostanou do potíží, poskytuje Ministerstvo zahraničí pomoc skrze síť svých zastupitelských úřadů – ambasád či konzulátů. Na této skutečnosti se nic nemění. Stovky dotazů a podnětů na vylepšování našich služeb pro občany jsou ale v tuto chvíli roztříštěny na různé mailové adresy či ve schránkách na sociálních sítích. Abychom na ně mohli zodpovědně odpovídat a přebírat podněty, je třeba je soustředit na jedno místo, které budou mít na starosti přímo odborníci z konzulárního odboru. Od 1. srpna proto spouštíme KONZULÁRNÍHO OMBUDSMANA.

„Nově jsme se rozhodli rozšířit pomoc poskytovanou občanům o tzv. konzulárního ombudsmana. Na speciální telefonní lince či emailové adrese budeme reagovat na podněty občanů, kde máme nedostatky a jak naši pomoc ještě vylepšit,“ představil novinku ministr Tomáš Petříček. „Lidé píší podněty na sociální sítě ministerstva, stovky dotazů dostávám různými cestami i já osobně. Rádi pomůžeme v maximální míře, ale dotazy i podněty se musí dostat do ruky přímo odborníkům. A ti nesedí u sociálních sítí, budou dostupní skrze tyto kontakty,“ dodal.

Jak bude konzulární ombudsman fungovat? „Nebude to náhrada konzulární pomoci našich zastupitelských úřadů. Jedná se skutečně o ombudsmana, to znamená prostředek na řešení rozličných podnětů našich občanů a námětů na zlepšení našich služeb,“ zdůraznil náměstek pro konzulární sekci Martin Smolek. „Rádi si všechny připomínky vyslechneme, v řadě případů jde ale o nedorozumění, často musíme například vysvětlovat, kde jsou hranice našich kompetencí a podobně,“ doplnil.

„V případě, že náš občan bude mít pocit, že se ocitl v situaci, kterou není standardními postupy uvedenými na našem webu schopen uspokojivě vyřešit, nebo se s námi bude chtít podělit o námět, kterým by bylo možné českou konzulární službu vylepšit, zvedne telefon, nebo napíše email, na MZV ho vyslechne odborník a poradí mu jak situaci řešit nebo popřípadě začne situaci přímo se zastupitelským úřadem řešit,“ vysvětlil ředitel konzulárního odboru Pavel Pitel.

Testovací provoz konzulárního ombudsmana vyhodnotí Ministerstvo zahraničí na konci této turistické sezony, tedy v druhé polovině září. Pokud se nový projekt osvědčí, zůstane v paletě služeb, které poskytujeme občanům v nesnázích, natrvalo.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Až do posledního Ukrajince

16:21 David (SPD): Až do posledního Ukrajince

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vývoji vojenského konfliktu na Ukrajině