Ministr Plaga podepsal pokračování vědecké spolupráce s USA

27.04.2018 19:11

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga a americký velvyslanec Stephen King dnes společně podepsali Protokol prodlužující a upravující Dohodu mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o vědeckotechnické spolupráci. Původní Dohoda, která pochází z roku 2007, tak byla upravena a prodloužena o dalších deset let.

Ministr Plaga podepsal pokračování vědecké spolupráce s USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga

„Výzkum, vývoj a inovace hrají ve Spojených státech amerických důležitou roli v ekonomice a ve společnosti, sídlí zde řada nejprestižnějších světových výzkumných institucí. Také s ohledem na potenciál vědecko-výzkumného sektoru USA je prodloužení stávající dohody o vědeckotechnické spolupráci základní podmínkou pro rozvoj mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje a jemu blízkých oblastí s USA,“ uvedl ministr Plaga k prodloužení vědecké spolupráce s USA.

Dohoda v současnosti tvoří základ pro širokou výzkumnou spolupráci mezi oběma zeměmi, například v oblasti civilního výzkumu a vývoje jaderné energetiky. Spolupráce se týká také univerzit a výzkumných pracovišť včetně dodávek materiálu a vybavení pro výzkumné infrastruktury. V neposlední řadě je Dohoda naplňována pravidelně vyhlašovanými veřejnými soutěžemi o podporu výzkumných projektů, ve kterých jsou zapojeny ČR a USA.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

„S potěšením dnes podepisuji prodloužení česko-americké Dohody o vědeckotechnické spolupráci, která symbolizuje náš pokračující závazek spolupracovat v oblasti vědy a technologií. Těšíme se na mnoho dalších let sdílené práce a prosperity s našimi českými partnery,“ dodal americký velvyslanec.

V rámci Dohody obě smluvní strany stvrdily, že budou rozvíjet, podporovat a usnadňovat vědeckotechnickou spolupráci mezi spolupracujícími organizacemi svých států, a to na základě zásad rovnosti, obecné reciprocity a oboustranného prospěchu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

10:08 Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

Jednoznačně odsuzuji invazi Turecka na svrchovaném území Syrské arabské republiky. Agrese je namířen…