Ministr Rakušan: Rušíme tisíce zbytečných zákonů a pokračujeme v digitalizaci

30.05.2023 23:02 | Tisková zpráva

Poslanecká sněmovna v tomto týdnu projedná zrušení více jak deseti tisíc obsolentních právních norem.

Ministr Rakušan: Rušíme tisíce zbytečných zákonů a pokračujeme v digitalizaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Vít Rakušan

Jedná se o zbytečné právní normy v českém právním řádu, které jsou sice formálně platné, ale již nefunkční a překonané. Na programu jednání je také novela matričního zákona, kterou ministerstvo vnitra reaguje na potřebu digitalizace státní správy. Poslanci se budou dále zabývat novelou zákona o zadávání veřejných zakázek, která se vrací do Sněmovny doplněna o tři senátní pozměňovací návrhy. Hnutí STAN taktéž podporuje navýšení rodičovského příspěvku o 50 000 Kč. Poslanecký klub STAN rovněž většinově podporuje přijetí zákona o manželství pro všechny, proto navrhne zařazení bodu na projednání ve Sněmovny na září.

Resort vnitra pod vedením ministra a předsedy hnutí STAN Víta Rakušana připravil návrh zákona, který zruší tisíce zbytečných právních předpisů, čímž dojde ke zpřehlednění českého právního řádu. „Soubor nepotřebných zákonů, vyhlášek nebo nařízení vlády se stal zátěží. V souvislosti s nově budovaných systémem e-Sbírka, jehož cílem je centralizovat všechny platné právní předpisy vyhlášené ve Sbírce zákonů a ekvivalentních předchozích sbírkách na jedné platformě, proto velké množství z nich rušíme,“ uvedl ministr Rakušan. Po pročištění právního řádu volala několik let odborná veřejnost a vládu k němu vyzval rovněž ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny. „Mezi zrušenými právními předpisy mohu jmenovat tak absurdní, jako třeba Vyhlášku o cenách za úkony v živnostech holičských, kadeřnických a vlásenkářských nebo Nařízení vlády, jímž se zakazuje vývoz semene řepy cukrovky, polocukrovky a řepy krmné všeho druhu z roku 1919,“ doplnil příklady zrušených právní předpisů Rakušan. Zrušení obsoletních právních předpisů přinese úřadům a dalším institucím jednodušší orientaci v právním řádu.

Sněmovna se také chystá projednat novelu matričního zákona. Jejím velkým přínosem bude digitalizace matrik formou tzv. matričního informačního systému eMatrika. „Nově bude systém propojovat všechny matriční úřady s dalšími systémy veřejné správy, což zefektivní a urychlí práci matrikářů. Občané díky novele zákona získají možnost si požádat o nejrůznější doklady (např. rodný list) na jakémkoliv matričním úřadě,“ okomentoval zásadní změny v zákoně ministr Rakušan a zároveň doplnil, že k digitalizaci veřejné správy se ve svém programu zavázalo jak hnutí Starostové a nezávislí, tak i vláda formou programového prohlášení.

Nové znění zákona také umožní uzavírat registrované partnerství osob LGBTQ+ na všech matričních úřadech. Doposud to bylo možné jen na vybraných čtrnácti úřadech. Změny se týkají rovněž okruhu osob, které jsou oprávněny oddávat. Ten bude nově rozšířen o zástupce obcí, které nemají matriční úřad.

Poslanci znovu projednají novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, která se do Sněmovny vrací ze Senátu. Tu navrhují senátoři doplnit třemi pozměňovacími návrhy týkajícími se střetu zájmů a zvýšení limitů pro veřejné zakázky. „Pozměňovací návrhy ze Senátu by umožnily veřejnému zadavateli vyloučit z veřejných zakázek uchazeče, kterého majetkově ovládají členové vlády či vedoucí jiného ústředního správního úřadu. U veřejných zakázek malého rozsahu senátoři navrhli zvýšit limity ze 2 na 3 miliony v případě služeb a u staveb pak z 5 na 9 milionů,“ okomentovala pozměňovací návrhy horní komory poslankyně hnutí STAN a předsedkyně Sdružení místních samospráv Eliška Olšáková.

„Poslanecká sněmovna senátní pozměňovací návrhy nepodpoří, a to zejména z toho důvodu, že Ministerstvo pro místní rozvoj chystá ještě v tomto volebním období komplexnější právní úpravu zákona týkající se právě limitů u veřejných zakázek,“ zdůvodnila krok Sněmovny Olšáková, která je zároveň členkou ministerské pracovní skupiny k limitům veřejných zakázek.  

Poslanecký klub hnutí STAN se také na svém jednání většinově vyslovil pro nutnost projednání a schválení zákona o manželství pro všechny. Bude usilovat o zařazení bodu na pořad schůze Sněmovny v září. „Chapu volání těch, kteří chtějí o manželství pro všechny konečně hlasovat. My ho chceme hlavně odhlasovat a schválit,” dodal Rakušan.

Podporujeme navýšení rodičovského příspěvku o 50 000 Kč

Hnutí STAN vnímá tíživou situaci rodin s dětmi a systematicky jim pomáhá. Poslankyně a místopředsedkyně sociálního výboru Poslanecké sněmovny Pavla Pivoňka Vaňková proto představila návrh Starostů a nezávislých na zvýšení rodičovského příspěvku. Ten by měl vzrůst o 50 000 Kč na celkových 350 000 Kč s tím, že dojde ke zkrácení doby čerpání příspěvku ze čtyř na tři roky.  „V Česku dlouhodobě klesá počet narozených dětí. Jejich počet byl vloni nejnižší za posledních 18 let, což naznačuje sestupný trend v porodnosti. V kombinaci s narůstajícími náklady na život, resp. zvyšující se inflací v posledních letech, pokládáme za důležité rodiče podpořit. V době probíhající konsolidace veřejných financí se může zdát, že náš návrh nemá opodstatnění, ale opak je pravdou. Jasně jsme s mými kolegy deklarovali, že chceme i v době úspor podporovat prorůstové aktivity, které v budoucnu přinesou jednoznačný užitek. Prorodinná politika takovou oblastí – vedle vzdělávání, vědy a výzkumu – nepochybně je,” uvedla k návrhu poslankyně Pivoňka Vaňková.

Rodičovský příspěvek se naposledy zvedal v lednu 2020 o 80 000 korun na stávajících 300 000 Kč. Od té doby výrazně stoupla inflace, a tak došlo ke snížení reálné hodnoty příspěvku. Navýšení proto Starostové a nezávislí považují za nutné. Podporu rodin s dětmi vnímají jako pomyslný čtvrtý pilíř důchodové reformy. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

boj s dezinformacemi

Dobrý den, proč se podle vás šíří dezinformace? Není to náhodou proto, že vy politici špatně komunikujete? Ostatně na špatnou komunikaci této vlády poukazují mnozí. A jak přesně s nimi chcete bojovat? Budete odsuzovat všechny názory, které se neslučují s těmi vašemi? To totiž teď děláte. A ještě je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový (TOP 09): Lukáše Řádka v Evropském parlamentu potřebujeme

6:04 Nový (TOP 09): Lukáše Řádka v Evropském parlamentu potřebujeme

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k volbám do Evropského parlamentu.