Ministr Rakušan: Věřím, že bez nároku na sociální dávku bude motivace k návratu velká

14.05.2022 12:28 | Tisková zpráva

Ministr vnitra Vít Rakušan jednal s maďarským ministrem vnitra Sándorem Pintérem. Požádal ho, aby bezpečnostní screening osob, který provádí maďarská strana, probíhal rychle a důsledně, a předešlo se tak situacím, ke kterým dochází v současné době na českých nádražích. V plánu má i schůzku s ministrem vnitra Ukrajiny.

Ministr Rakušan: Věřím, že bez nároku na sociální dávku bude motivace k návratu velká
Foto: Repro Facebook
Popisek: Předseda hnutí STAN, Vít Rakušan

Hlavním tématem jednání byla situace, v které se nachází občané, kteří v těchto dnech přijíždějí do České republiky. Z důvodu prověřování maďarskou stranou, zda nemají dvojí státní občanství, musí tito lidé čekat často dlouhou dobu v nedůstojných podmínkách, například na nádraží. V Praze již z tohoto důvodu bylo vybudováno a zprovozněno i stanové městečko.

Český ministr vnitra proto požádal maďarský protějšek, aby lustrace lidí na jejich straně probíhala rychle, a především důsledně za využití všech systémů, které Maďarsko má. „Bylo mi řečeno, že jejich systém funguje dobře. O to více jsem pana ministra požádal, aby byl tento dobrý systém využíván,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan.

Oba ministři se také dohodli na stanovení osob, které budou mít rychlý a efektivní screening na starosti. Za maďarskou stranu je to tamní ředitel cizinecké policie, za českou stranu přímo policejní prezident genmjr. Martin Vondrášek.

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
95%
hlasovalo: 42403 lidí

Ministr Vít Rakušan také upozornil maďarského ministra, že v případě, kdy dojde k zjištění, že se jedná o občany Maďarska, je Česká republika schopna zorganizovat vlaky, které odvezou tyto lidi zpět do země původu.

„Nemůžeme nikoho k odjezdu nutit, pořád se jedná o občany EU, kteří se zde mohou volně pohybovat. Pokud jim ale vysvětlíme, že zde nemají nárok na žádnou sociální dávku, tak věřím, že jejich motivace k návratu bude velká,“ uvedl Vít Rakušan s tím, že se oba ministři shodli na potřebě rychlého nasazení celoevropského registračního systému, který by situaci výrazně ulehčil.

Ministr vnitra Vít Rakušan bude také jednat s ukrajinským ministrem vnitra, termín schůzky je aktuálně plánován na začátek příštího týdne.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...



Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Válka a pomoc uprchlíkům nás dokáže spojit

4:33 Ministr Válek: Válka a pomoc uprchlíkům nás dokáže spojit

Komentář na facebookovém profilu k iniciativě Univerzity Pardubice.