Ministr Síkela: Budoucnost evropské energetiky se bez jádra neobejde

18.05.2023 7:05 | Tisková zpráva

Evropskou energetiku čekají změny – proces dekarbonizace či zvykání si na realitu bez ruských surovin – a při tom všem je potřeba zajistit dostatek energií.

Ministr Síkela: Budoucnost evropské energetiky se bez jádra neobejde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Rozhodující roli v tom bude hrát elektřina. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a zástupci dalších evropských zemí jednali v Paříži s komisařkou pro energetiku Kadri Simsonovou. Poukázali na nezbytnost nastavit pro jadernou energii stejné podmínky jako pro ostatní nízkouhlíkové zdroje.

„Budoucnost evropské energetiky se bez jádra neobejde. A jaderná energie se zase neobejde bez rovnocenných podmínek pro svůj rozvoj jako mají ostatní nízkouhlíkové zdroje. Jádro má v tomto směru obrovský potenciál, věříme, že se kapacita v Evropě může navýšit až na 150 GW,“ říká ministr Síkela a dodává: „Naše jaderná aliance je s nadsázkou hnutím za ukončení diskriminace jádra v Evropě. Proto jsme zde probírali, jak a proč by měla Evropská unie podporovat jaderný průmysl. Pokud chceme opravdovou jadernou renesanci, musíme dát investorům pozitivní signál, že se EU novým jaderným zdrojům nebrání a umí jasně nastavit investiční podmínky, zejména pravidla veřejné podpory a financování.“ Česká republika je aktivním členem skupiny států, které v Evropě prosazují zrovnoprávnění jaderné energie, mj. za českého předsednictví v Radě EU jsme aktivity této skupiny koordinovali. Dalšími státy, jejichž ministři se zúčastnili pařížské schůzky, jsou Belgie, Bulharsko, Nizozemsko, Chorvatsko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko, Švédsko, Slovensko a nově se jako pozorovatelé účastní také Itálie. Na jednání byl rovněž pozván zástupce Velké Británie.

Český ministr Jozef Síkela předsedal první části tohoto jednání, která se zaměřila na dosažení „odolného a nezávislého evropského hodnotového řetězce“ pro jadernou energii. Ministři jednali o tom, jak současné evropské inciativy zohledňují přínos jaderné energie jako nefosilního nízkouhlíkového zdroje, a jak podpořit rozvoj investic do nových jaderných zdrojů. Po potvrzení kritérií pro jadernou energii jako součásti taxonomie udržitelných financí z července 2021, se nyní jedná o zařazení jaderné energie do Aktu o klimaticky neutrálním průmyslu. V druhé části se zabývali otázkou připravenosti průmyslu a možnostech koordinace v oblastech dovedností, financování a inovací.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

16:14 Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Jak zajistit, aby se oběti trestných činů dočkaly skutečné pomoci, a ne jen slibů na papíře?