Ministr Síkela: Další úspory plynu, nový plynárenský balíček a revize trhu s elektřinou

29.03.2023 14:32

První formální Rada pro energetiku za švédského předsednictví přinesla dohodu ministrů zemí Evropské unie na prodloužení nařízení, které cílilo na snížení poptávky po zemním plynu o 15 procent.

Ministr Síkela: Další úspory plynu, nový plynárenský balíček a revize trhu s elektřinou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Bylo to jedno z prvních nouzových nařízení, na kterém se ministři pro energetiku shodli během českého předsednictví loni v červenci. Ministři také odsouhlasili společnou pozici k tzv. plynárenskému balíčku, který nastaví nová pravidla trhu se zemním plynem, obnovitelnými zdroji energie a vodíkem. 

Anketa

Má vláda zvýšit základní sazbu DPH z 21 % na 23 %?

4%
96%
hlasovalo: 26157 lidí

„Snižování spotřeby zemního plynu bylo jedním z klíčových opatření, díky kterým jsme zvládli tuto zimu bez větších problémů i bez dodávek ruského plynu. Celková úspora v České republice v oblasti plynu byla asi 19 procent oproti spotřebě v předchozích letech. Od začátku roku k nám navíc neproudí ruský plyn, takže nás Rusko nemůže vydírat. Díky rekordně naplněným zásobníkům po zimě se navíc stabilizuje také cena plynu na trhu. S evropskými kolegy jsme ve shodě, že toto nařízení má smysl, a proto jsme se rozhodli pro jeho prodloužení,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Dohoda počítá se snížením spotřeby plynu o 15 procent oproti pětiletému referenčnímu období od dubna 2017 do března 2022. Nyní bude nově pokrývat všech 12 měsíců v roce.

V další části jednání ministři uzavřeli tzv. obecný přístup k plynárenskému balíčku, který bude výchozí pozicí Rady Evropské unie do vyjednávání s Evropským parlamentem. To určí finální podobu této legislativy, která stanoví pravidla pro trh nejen se zemním plynem, ale i s obnovitelnými plyny jako je biometan nebo vodík.

Ministři prodiskutovali také návrh Evropské komise na změny v nastavení evropského trhu s elektřinou. Členské státy v návaznosti na turbulentní dění posledních dvou let volaly po úpravách, které by zabránily cenovým výkyvům, nízké likviditě na dlouhodobých trzích a přinesly na energetický trh stabilitu a předvídatelnost. Zároveň nové nastavení pravidel umožňuje rozvoj kapacit nových zdrojů skrze bilaterální smlouvy, včetně pro Českou republiku důležitých jaderných zdrojů. „Pro nás je zásadní, aby nová podoba trhu zahrnovala rovnocenný přístup ke všem bezuhlíkovým technologiím, včetně jádra,“ popisuje českou pozici ministr Síkela a dodává: „Nová pravidla musí zajistit ochranu našich spotřebitelů a zlepšit stabilitu a předvídatelnost trhu.“ Na tyto oblasti, včetně posílení ochrany spotřebitelů a jejich práv, se revize také zaměřuje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

23:07 Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

Projev na 23. schůzi Senátu ČR 17. dubna 2024 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 211/2000 Sb.,…