Ministr Síkela: Další úspory plynu, nový plynárenský balíček a revize trhu s elektřinou

29.03.2023 14:32 | Zprávy
autor: PV

První formální Rada pro energetiku za švédského předsednictví přinesla dohodu ministrů zemí Evropské unie na prodloužení nařízení, které cílilo na snížení poptávky po zemním plynu o 15 procent.

Ministr Síkela: Další úspory plynu, nový plynárenský balíček a revize trhu s elektřinou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jozef Síkela

Bylo to jedno z prvních nouzových nařízení, na kterém se ministři pro energetiku shodli během českého předsednictví loni v červenci. Ministři také odsouhlasili společnou pozici k tzv. plynárenskému balíčku, který nastaví nová pravidla trhu se zemním plynem, obnovitelnými zdroji energie a vodíkem. 

„Snižování spotřeby zemního plynu bylo jedním z klíčových opatření, díky kterým jsme zvládli tuto zimu bez větších problémů i bez dodávek ruského plynu. Celková úspora v České republice v oblasti plynu byla asi 19 procent oproti spotřebě v předchozích letech. Od začátku roku k nám navíc neproudí ruský plyn, takže nás Rusko nemůže vydírat. Díky rekordně naplněným zásobníkům po zimě se navíc stabilizuje také cena plynu na trhu. S evropskými kolegy jsme ve shodě, že toto nařízení má smysl, a proto jsme se rozhodli pro jeho prodloužení,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Dohoda počítá se snížením spotřeby plynu o 15 procent oproti pětiletému referenčnímu období od dubna 2017 do března 2022. Nyní bude nově pokrývat všech 12 měsíců v roce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

22:33 Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí otevření východní fronty za druhé světové vá…