Ministr Síkela: Podpora komunitní energetiky i malých venkovských prodejen

25.03.2023 16:44 | Tisková zpráva

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se ve čtvrtek 23. března v rámci svého výjezdu po Pardubickém kraji zúčastnil konference Život v obcích 2023+, kterou organizovalo Sdružení místních samospráv.

Ministr Síkela: Podpora komunitní energetiky i malých venkovských prodejen
Foto: FCB Jozefa Síkely
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Tématem prvního panelu byly dopady energetické krize, podpora komunitní energie v obcích nebo vesnických prodejen. Další zastávkou byla venkovská prodejna v obci Kunětice. Ta funguje díky dotačnímu programu Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Obchůdek 2021+. Ministr Síkela také navštívil českého výrobce výbušnin Explosia a.s. Součástí bylo i setkání s členy a příznivci hnutí STAN, kde se probírala důležitost komunitní energetiky, její možnosti a podpora. K ministerskému výjezdu se připojili poslanci STAN z regionu.

„Naprosto zásadní změnou pro obce bude zavedení komunitní energetiky, což umožní více odběratelům sdílet energii, kterou si vyrobí prostřednictvím jednoho zdroje. To znamená například, že elektřinu vyrobenou v jedné fotovoltaické elektrárně si rozdělí několik obyvatel nebo se přerozdělí do více budov - školy, nemocnice atd., a to v rámci jedné obce. Slibujeme si od toho výrazně nižší náklady za energie ze strany obcí,” uvedl jednu z podpor pro úspory energií v obcích ze strany ministerstva Jozef Síkela (STAN). Otevřela se i otázka podpory vesnických prodejen a dotačních programů, které MPO vypisuje. Jde o program Obchůdek 2021+, který má zabránit rušení prodejen na venkově. To je v posledních letech velmi časté. „Tento dotační program byl schválen do roku 2025. Do první výzvy se nám přihlásilo 11 krajů a bylo vyplaceno 31 milionů korun, kterými jsme podpořili 427 prodejen. Vnímám tuto podporu jako velmi účinnou, proto ji chceme rozšířit a ještě o dalších pět let prodloužit. Návrh máme připraven a v nejbližším termínu s ním půjdeme na vládu,” představil dotační program ministr Síkela.

Právě jedna z podporovaných prodejen byla cílem druhé zastávky ministerského výjezdu. Venkovský obchůdek v obci Kunětice na Pardubicku, který je provozován v budově obecního úřadu, funguje podle starostky i jako místo pro setkávání obyvatel obce. „Jsem rád, když napřímo vidím, jak funguje podpora na správných místech. Jedná se o základ podpory, ale nezbytné je také zapojení obcí a krajů a posílení jejich rozpočtů. Proto vnímám jako důležité, aby například nyní diskutované zvýšení daně z nemovitosti zůstalo v plné výši obcím,” dodal Síkela.

Ministr průmyslu Síkela dále navštívil českou firmu Explosia a.s. zabývající se výrobou výbušnin, kde jednal s představenstvem a navštívil provoz firmy. Závěr výjezdu patřil tradičně diskuzi se členy a příznivci hnutí STAN. Tématem setkání byla především komunitní energetika, což je zásadní téma pro hnutí STAN.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Neudělali byste lépe, kdybyste Nekulu nahradil?

Jste personálně tak na dně, že vaším nejlepším nominantem na ministra je Nekula? Podle mě by bylo trefnější, kdyby se jmenoval Nekňuba, soudě podle toho, jak si jako ministr vede

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Síkela: S Evropou to není úplně tak špatné, jak to vypadá

21:02 Ministr Síkela: S Evropou to není úplně tak špatné, jak to vypadá

Projev na 65. schůzi Poslanecké sněmovny 31. května k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č…