Ministr Síkela: Vláda schválila válečný balíček na pomoc firmám a domácnostem

24.06.2022 5:34 | Tisková zpráva

Vláda schválila na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu novelu energetického zákona, která zavádí úsporný tarif jako opatření na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií. Domácnosti mohou získat slevu až 16 tisíc korun. Tarif by měl platit pro nadcházející topnou sezonu. Zároveň vláda v rámci pomoci firmám i domácnostem schválila, že jim budou odpuštěny poplatky za obnovitelné zdroje energie. Celkem vláda na opatření v tzv. válečném balíčku poskytne až 66 miliard korun.

Ministr Síkela: Vláda schválila válečný balíček na pomoc firmám a domácnostem
Foto: Repro ČT
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

„Pomoc, kterou nyní poskytujeme, je výrazná. Úsporný tarif, který jsme dnes schválili, nám ale dá možnost pružně reagovat na vývoj situace a podle něj pomoc domácnostem navyšovat. Tarif bude automatický, nebude nutné o něj žádat a každý slevu uvidí na svém účtu za energie,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Domácnostem, které ke všemu využívají pouze elektřinu, tedy svítí, vaří i topí pomocí elektřiny, zaplatí stát jednorázovou slevu přesahující 13 tisíc korun. Podobnou slevu uhradí také za domácnosti, které svítí elektřinou a topí plynem. Domácnosti, které svítí a ohřívají vodu pomocí elektřiny, ale topí plynem, mohou dostat od státu slevu 16 tisíc korun.“ Vláda se předběžně shodla, že na úsporný tarif poskytne 27 miliard korun. Podrobnosti stanoví nařízení vlády, vydané po schválení novely energetického zákona Parlamentem ČR.

Modelový příklad, který se může drobně měnit podle výsledné podoby nařízení vlády, bude s otázkami a odpověďmi k tarifu zveřejněn na webu MPO www.mpo.cz.

Úsporný tarif je pro všechny domácnosti, které využívají plyn či elektřinu. Půjde o fixní částku, kterou za klienta z ročního vyúčtování energií zaplatí stát. Její výše se určí podle toho, na co domácnost elektřinu (svítí/vaří/ topí) nebo plyn (vaří/ohřívá vodu/topí) používá. Výše slevy pro elektřinu se bude odvíjet podle distribuční sazby v daném odběrném místě a pro plyn podle odebíraného množství. Definitivní výši slev musí formou nařízení vlády potvrdit vláda. Tarif se nebude vztahovat na firmy, chaty a chalupy, které využívají tzv. víkendový tarif, či dobíjení elektromobilů. Pokud některá domácnost využívá více zdrojů, získá příspěvek dvakrát.

Sleva připadne vždy tomu, kdo má uzavřenou smlouvu s dodavatelem energií. U toho, kdo bydlí v nájemním bytě a nemá na své jméno přepsánu smlouvu na dodávku energie, obdrží slevu vlastník bytu a nájemník může požadovat zohlednění slevy v celkových nákladech nájmu. Energie bude stát dotovat prostřednictvím Operátora trhu (OTE). Kdo odebírá elektřinu a plyn, automaticky dostane slevu na obě komodity. Administrativně bude záležitost velmi jednoduchá – spotřebitelé slevu od státu nedostanou v hotovosti, nýbrž se objeví automaticky ve vyúčtování dodavatele energie ještě před začátkem další topné sezóny. O výši slevy bude z jejich strany možné snížit si zálohy, což bude mít pozitivní dopad na jejich cash-flow.

„Pokud jde o dodávky tepla z tepláren, vše bude vyřešeno a rozhodnuto do začátku topné sezóny.  Jsme si od počátku přípravy tarifu vědomi nutnosti tuto záležitost vyřešit a pracujeme na tom. Nyní máme dvě varianty řešení,“ říká ministr Síkela. První variantou je to, že vláda poskytne až 10 miliard na modernizaci tepláren. Teplárny se výměnou za to zaručily, že odběratelům nezvednou ceny. Tato modernizace však podléhá notifikaci ze strany Evropské komise. Druhou variantou je to, že pomoc odběratelům tepla z centrálních tepláren zajistí MPO prostřednictvím úsporného tarifu.

„Dále jsme se jsme se na vládě dohodli, že domácnostem i firmám odpustíme platby za obnovitelné zdroje po zbytek letošního roku a také pro příští rok. Na tuto pomoc stát vydá 23 miliard korun, které za ně zaplatíme ze státního rozpočtu,“ dodává ministr Síkela. Odpuštění poplatků za OZE se dotkne také firem a vláda také poskytne 2 miliardy korun na pomoc firmám z energeticky náročných odvětví. Bude se jednat o takzvané kompenzace nepřímých nákladů, které jim vláda proplatí letos i příští rok. Jedná se o pomoc pro přibližně 30 firem, kdy některé z nich obdrží až přes sto padesát milionů korun.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

frakce

Tomu nerozumím.Frakce kterou založili Babiš Orbán a spol.nebudou mít žádny vliv Evr.Parlamentu ale můžou ohrozit a jsou nebezpečím pro Evropu

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Velmi podobné dva atentáty po dvou měsících. Trump, předtím Fico

13:09 Vích (SPD): Velmi podobné dva atentáty po dvou měsících. Trump, předtím Fico

Děsivý posun euroatlantické politiky na obavu o vlastní život podporují konkurenti ale i mainstreamo…