Ministr Staněk: Národní technické muzeum zahájilo realizaci projektů IROP

30.11.2018 9:09

Ministr kultury Antonín Staněk se dnes v dopoledních hodinách zúčastnil slavnostního zahájení projektů Národního technického muzea „Rozvoj depozitárního areálu Čelákovice II“ a „Restaurování kolejových vozidel ze sbírky Železničního muzea NTM“.

Ministr Staněk: Národní technické muzeum zahájilo realizaci projektů IROP
Foto: archiv
Popisek: Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD)

Slavností zahájení projektů  proběhlo v prostorách budoucího Muzea železnice a elektrotechniky, které Národní technické muzeum plánuje vybudovat ve svém areálu na Masarykově nádraží v památkově chráněných objektech bývalých dílen. Muzeum železnice a elektrotechniky NTM by mělo být veřejnosti zpřístupněno v roce 2026.  Akce se zúčastnil generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr,  zástupci Ministerstva kultury  a další čestní hosté.

Národní technické muzeum (příspěvková organizace Ministerstva kultury) tak uspělo s projekty za téměř 60 milionů Kč v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), Specifického cíle 3.1: Zefektivnění prezentace, posílení ochrany a rozvoje kulturního dědictví, kolové výzvy č. 76: MUZEA II, který je jedinečnou příležitostí zachování, ochrany, propagace a rozvoje přírodního a kulturního dědictví České republiky. Cílem projektu  „Restaurování kolejových vozidel ze sbírky železničního muzea NTM“ je obnova 3 unikátních parních lokomotiv 210.001 „Serenyi“, 411.019 „Conrad Vorlauf“ a 464.102 „Ušatá“ i zlepšení podmínek pro jejich uchovávání a prezentaci v Železničním depozitáři NTM v Chomutově.  Projekt „Rozvoj depozitárního areálu Čelákovice II.“ je v pořadím druhým investičním projektem IROP, který je realizován v depozitárním areálu NTM v Čelákovicích. Cílem tohoto projektu je zlepšení podmínek pro dlouhodobé uložení rozměrných a těžkých předmětů a dále zabezpečení areálu.

„Základní záměrem obou projektů je uchování kulturního bohatství České republiky tím, že se zlepší podmínky pro toto uchování a prezentaci a  bude provedena i kompletní restaurátorská obnova unikátních předmětů. Do projektu byly zařazeny lokomotivy ze sbírky Národního technického muzea, které jsou velmi cenné z pohledu dokumentačního a zároveň jsou v současné době poškozeny dlouhodobým nevyhovujícím způsobem uložení. Díky projektu zároveň bude moci být tato část sbírkového fondu nově prezentována veřejnosti,“ uvedl po podpisu projektů Antonín Staněk.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berwid-Buquoy (KDU-ČSL): Noční můra zvaná premiér Babiš

9:10 Berwid-Buquoy (KDU-ČSL): Noční můra zvaná premiér Babiš

Jsou tací lidé, které samotná existence Andreje Babiše připravuje o klidný spánek. Samozřejmě, že ni…