Ministr Staněk se setkal s velvyslankyní Norského království

24. 8. 2018 17:02

V Nostickém paláci dnes ve 13 hodin proběhlo včera setkání ministra kultury Antonína Staňka s norskou velvyslankyní J. E. paní Siri Ellenou Sletnerovou.

Ministr Staněk se setkal s velvyslankyní Norského království
Foto: archiv primátora
Popisek: primátor Olomouce doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D. (ČSSD)

Jednání bylo pro obě strany příležitostí ke zhodnocení spolupráce Česka a Norska v oblasti kultury.

Smluvní základnou spolupráce mezi oběma zeměmi je  Dohoda o kulturních vztazích mezi Československem a Norskem z roku 1937, dále Programem kulturní, školské a vědecké spolupráce mezi vládami ČR a Norského království z roku 1997.

Propagaci severských zemí v ČR zajišťuje Skandinávský dům se sídlem v Praze.  Norsko se prezentovalo na několika významných akcích podporovaných Ministerstvem kultury. V roce 2015 mělo svoji prezentaci v hlavní sekci a v Sekci zemí a regionů na mezinárodní přehlídce scénografie a divadelního prostoru Pražské Quadriennale. V roce 2016 bylo Norsko součástí společné prezentace severských států na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy. Byly podpořeny překlady české literatury do norštiny a výjezdy českých spisovatelů na autorská čtení do Norska.

Významným  bodem  kvality vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Norskem  je především  spolupráce na projektech financovaných z prostředků finančních mechanismů EEA/Norských fondů. „Norsko do těchto fondů přispívá z 98% a jeho vklad tedy představuje podstatný prostředek k posílení česko-norské bilaterální spolupráce.Díky norským fondům se od roku 2004 podařilo v České republice  obnovit či zachránit celou řadu kulturních památek,“ doplnil ministr Staněk a dodal, že spolupráci na projektech směřovaných pro oblast kultury považuje za mimořádně úspěšnou.

V současné době probíhá období FM3 pro léta 2014-2019 (2021), kdy celková grantová podpora programu Kultura činí 28,2 mil. EUR.

Ministr kultury se s Její excelencí zároveň rozloučil, protože její diplomatická mise v ČR končí, a poděkoval jí za skvělou spolupráci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Sluníčkáři demonstrovat mohou, ale SPD ne

22:41 Okamura (SPD): Sluníčkáři demonstrovat mohou, ale SPD ne

Komentář na facebookovém profilu k možnosti získání prostoru pro SPD na veřejných akcích.