Ministr Stanjura: EU se musí od příštího roku znovu vrátit k fiskální disciplíně

16.03.2023 20:34 | Ze sítí
autor: PV

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k politice EU.

Ministr Stanjura: EU se musí od příštího roku znovu vrátit k fiskální disciplíně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Zbyněk Stanjura

Na včerejší Radě ministrů financí ECOFIN v Bruselu jsme se shodli na silném tématu českého předsednictví, že se Evropská unie musí od příštího roku znovu vrátit k fiskální disciplíně. Musíme začít důsledně šetřit a vládní pomoc s cenami energií či inflací zasadit do rozpočtově udržitelných mantinelů. Ty jsou dané evropskou legislativou stropem pro maximální schodek ve výši 3 % HDP a maximální dluh ve výši 60 % HDP. Při porušení těchto pravidel musí zasáhnout Evropská komise a udělit sankce, které nezůstanou jen na papíře a přispějí k vymahatelnosti fiskálních pravidel.

Důležitým tématem jednání byla také příprava investic z balíčku RePowerEU, který má za cíl zbavit Evropu závislosti na ruských palivech. Česká republika z něj obdrží zhruba 16 miliard korun, které použijeme na zajištění a diverzifikaci dodávek plynu a ropy, výstavbu nezbytné energetické infrastruktury, ale také na investice do obnovitelných zdrojů energie či nízkoemisních dopravních prostředků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Fakt myslíte, že můžeme dohnat Švýcarsko?

Podle mě absolutně ne a ve vystoupení z NATO vidím fakt velké riziko. Ono Švýcarsko má i jinou historii, ty třeba komunisté nezničili. Asi můj dotaz budete ignorovat, jako ostatní, ale i to dost svědčí o tom, jak jste tu údajně pro lidi. Asi jako byla Šichtařová a od ní jsem čekala hodně. Běla

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Nejúspěšnějším sportovcem kraje je lyžař Jan Zabystřan

22:31 Ústecký kraj: Nejúspěšnějším sportovcem kraje je lyžař Jan Zabystřan

Naprostou senzací skončil prosincový závod super-G v italské Val Gardeně pro Jana Zabystřana. Český …