Ministr Stanjura: Energetický trh se vrací k normálu. Zrušíme kompenzace. K příštímu roku

23.08.2023 13:07 | Ze sítí
autor: PV

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k energetice.

Ministr Stanjura: Energetický trh se vrací k normálu. Zrušíme kompenzace. K příštímu roku
Foto: FB Zbyňka Stanjury
Popisek: Zbyněk Stanjura vysvětluje vládní balíček

Na energetickém trhu sledujeme, že se ceny energií na velkoobchodních trzích po loňském šoku způsobeném ruskou invazí na Ukrajinu vracejí postupně k normálu, což pomalu pociťují i spotřebitelé. Dodavatelé energií v rámci konkurenčního boje nabízejí v současné době domácnostem ceny nižší než je vládní stop. Proto s ohledem na tento vývoj nepočítám s tím, že bychom vyplácení státních kompenzací vysokých cen energií pro občany a firmy v příštím roce prodlužovali. Zároveň bych ale podporu neukončoval předčasně, tedy ještě před koncem tohoto roku, protože některým domácnostem by mohly elektřina a plyn skokově zdražit v případě, že jim jejich dodavatelé ještě nenabídli cenu pod vládním stropem.

S ukončením kompenzací kvůli vysokým cenám energií souvisí i vážná vládní debata o tom, zda bude stát i v příštím roce vybírat daň z mimořádných zisků, tzv. windfall tax. Daň, která se vztahuje na některé firmy z energetického, petrochemického a bankovního sektoru, by podle zákona měla platit pro zdaňovací období let 2023 až 2025. Nicméně pokud účelem této daně bylo pokrýt mimořádné náklady, které ale po konci kompenzačních opatření už nebudou vznikat, nevidím důvod tuto daň dále vybírat. Dost pravděpodobně bude zdaňovací období roku 2023 tím posledním, ve kterém windfall tax uplatníme.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Musílek (CzP): Demokracie je v naší zemi ve vážném ohrožení

7:16 Musílek (CzP): Demokracie je v naší zemi ve vážném ohrožení

Náhlý boj o prezidentské pravomoci je pouze pokusem o využití momentálního rozložení sil po volbách …