Ministr Stanjura: Jednání o mezinárodním zdanění nadnárodních korporací

18.01.2022 17:33 | Tisková zpráva

Na dnešním zasedání Rady ECOFIN v Bruselu diskutoval ministr financí Zbyněk Stanjura se svými evropskými protějšky o nastavení nových pravidel mezinárodního zdanění korporací. Tématem diskuze byly také priority francouzského předsednictví.

Ministr Stanjura: Jednání o mezinárodním zdanění nadnárodních korporací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbyněk Stanjura

Členské státy EU se v loňském roce připojily ke globální dvoupilířové dohodě OECD o reformě systému zdaňování příjmů nadnárodních korporací. V současnosti ministři financí diskutují návrh směrnice, která má dále implementovat tzv. pilíř II této dohody. „Oceňuji širokou dohodu, která vznikla na půdě OECD. Tu považuji za dobrou a prospěšnou. Je klíčové, aby výsledná dohoda odrážela pravidla dohodnutá na půdě OECD a závazky plynoucí ze směrnice nevedly k zásadnímu omezování daňové flexibility členských zemí,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Francouzské předsednictví na jednání také představilo své priority v Radě ECOFIN pro nadcházející půlrok. Ministr financí Zbyněk Stanjura označil francouzské priority za relevantní i pro navazující české předsednictví ve druhé polovině roku 2022. „Jsme připraveni aktivně spolupracovat s našimi francouzskými a švédskými kolegy na našem společném programu Tria a budeme jim konstruktivním partnerem,“ uvedl Zbyněk Stanjura a dodal: „Naším úkolem bude řešit problémy domácností související se zdražováním elektřiny a plynu či zajistit co nejrychlejší obnovu ekonomik po covidové pandemii.“

Právě s francouzským ministrem financí proběhla včera první bilaterální schůzka Zbyňka Stanjury. Francie je pro Českou republiku strategickým partnerem při snaze o zahrnutí jaderné energie v oblasti udržitelného financování za účelem snížit emise CO2 o 55 % do roku 2030.

Anketa

Podporujete plošné testování ve firmách?

13%
hlasovalo: 20628 lidí

Dohoda o mezinárodním zdaňování OECD

Diskutovaná evropská směrnice má implementovat pouze tzv. pilíř II, který zavádí minimální korporátní daň, tedy minimální sazbu daně na úrovni 15 % pro zisky právnických osob s globálními výnosy skupiny nad 750 mil. EUR. Nová pravidla zavádí možnost dodanit části zisku v případech, kdy by zisk podléhal celkově nižší než minimální dani, příkladně zapojením zemí s velmi nízkou sazbou korporátní daně. Pilíř I je v tuto chvíli finalizován a má zajistit, aby nadnárodní firmy platily daně právě tam, kde reálně podnikají a kde generují zisky, nikoliv v místě sídla mateřské společnosti. Vztahovat by se měl na společnosti s globálními výnosy nad 20 mld. EUR a ziskovostí nad 10 %.

Priority francouzského předsednictví

Francie se zaměří na obnovu a růst evropských ekonomik s důrazem na čerpání prostředků z národních plánů obnovy a na zajištění řádných a včasných plateb. Dalšími prioritami bude financování konkurenceschopnější a inovativnější ekonomiky a nastavení trvale udržitelného financování ekonomického růstu s důrazem na environmentální legislativní návrhy, jako je například Fit for 55. Francouzské předsednictví bude věnovat pozornost také legislativě finančního trhu včetně projektu unie kapitálových trhů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co tedy navrhujete vy?

když odsuzujete názor, že se mají ukrajinští uprchlíci začlenit do společnosti?(,,Za naprosto neuvěřitelná pak považuje slova poslance TOP 09, že z uprchlíků se již zanedlouho stanou čeští občané, protože musíme smazat rozdíl mezi uprchlíky a českými občany.") Nikdo neví, kdy válka skončí a co bude ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Takové zmatky nemůžeme tolerovat

9:45 Mračková Vildumetzová (ANO): Takové zmatky nemůžeme tolerovat

Komentář na facebookovém profilu k organizaci přijímání uprchlíků z Ukrajiny