Průjezd kolony americké armády přes Českou republiku není nic výjimečného a souvisí s našimi závazky v Severoatlantické alianci, do které jsme vstoupili z vlastní vůle. Těmito slovy zahájil v pátek 20. března tiskovou konferenci na pražských Valech ministr obrany Martin Stropnický. Zástupce náčelníka Generálního štábu generálmajor František Malenínský pak novinářům upřesnil podrobnosti spojené s přesunem vojenské techniky.
„Neděje se tady nic mimořádného, děje se jen to nejmenší, co můžeme pro spojence udělat, a samozřejmě se to děje viditelně, protože to situace vyžaduje. Občané si budou moci uvědomit, že jsme pravoplatnými členy Severoatlantické aliance,“ uvedl ministr Stropnický a zároveň upozornil na sílící propagandu, která je zaměřena proti členství ČR v NATO jako takovému.
„Může se stát, že budeme čelit provokacím. My máme ta místa vytipovaná a pro tyto případy máme připravené objízdné trasy. Našim hlavním úkolem je zabezpečit bezpečnost lidí, kteří přijdou do styku s kolonami,“ uvedl generál Malenínský a dodává, že se jedná o běžný přesun z vojenského cvičení. Jen loni se uskutečnilo 131 přesunů přes Českou republiku.
Velká část veřejnosti průjezd amerických vojáků podporuje
Na ministerstvo se však neobrací jen odpůrci přesunů. „Dostáváme docela dost mailů a žádostí od různých historických spolků, aby se průjezdu mohly účastnit. Dokonce mají romantické představy, aby se staly součástí té americké kolony. Spousta lidí stojí o tento kontakt,“ uvedl ministr a dodává, že z důvodu bezpečnosti a plynulost dopravy to nebude možné.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.


