Ministr Stropnický: Předpokládáme, že naši vojáci do Pobaltí vyrazí v lednu příštího roku

5. 6. 2016 11:45

Během pracovní návštěvy Pobaltí se ministr obrany Martin Stropnický setkal se svými protějšky - estonským ministrem Hannesem Hanso, lotyšským ministrem Raimondsem Bergmanisem a litevským ministrem Juozasem Olekasem.

Ministr Stropnický: Předpokládáme, že naši vojáci do Pobaltí vyrazí v lednu příštího roku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický

Hlavním tématem jednání ve všech třech zemích byla agresivní politika Ruska a posilování obranyschopnosti severovýchodního křídla NATO, v němž sehraje klíčovou roli nadcházející alianční summit ve Varšavě. Všichni pobaltští ministři obrany uvítali záměr států Visegradské skupiny vyslat v roce 2017 do Pobaltí vojáky za účelem provádění společného výcviku s pobaltskými a dalšími spojeneckými silami působícími v regionu.

„Všichni mí pobaltští kolegové potvrdili svůj zájem setkat se s ministry obrany zemí V4 během alianční ministeriády v Bruselu v polovině června, abychom našim spojencům v NATO mohli tuto iniciativu alespoň v hrubých obrysech společně představit. Do konce roku pak doladíme konkrétní detaily a předpokládáme, že naši vojáci do Pobaltí vyrazí v lednu příštího roku," říká ministr Stropnický.

Během své návštěvy Tallinnu zahájil společně s estonským prezidentem Toomasem Hendrikem Ilvesem konferenci o kybernetické bezpečnosti, které se účastnili odborníci ze 40 zemí. „Kyberprostor je dnes dalším bitevním polem moderní války. A pro pobaltské státy je v současné době toto téma víc než aktuální," dodává ministr Stropnický.

Součástí programu byla také návštěva estonské letecké základny Ämari, z níž by mohli v roce 2019 čeští piloti zajišťovat ostrahu vzdušného prostoru pobaltských států.

V litevském Vilniusu pak ministr Stropnický navštívil nově vybudovanou předsunutou alianční velitelskou buňku (NATO Force Integration Unit) a kromě jejího velitele se setkal i se dvěma českými vojáky, kteří v ní působí. Vznik těchto předsunutých velitelských buněk na východní hranici Aliance je jedním z výsledků summitu ve Walesu před dvěma lety.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mach (Trikolóra): Doba byla zralá na pád diktatury

5:34 Mach (Trikolóra): Doba byla zralá na pád diktatury

Komentář na facebookovém profilu k výročí 17. listopadu 1989