Ministr Stropnický: Schválená koncepce reaguje na dlouholetou zanedbanost resortu obrany a armády, která je neblahým dědictvím minulých vlád

21.12.2015 20:12

Vláda na svém dnešním jednání projednala a schválila pro resort obrany zásadní a dlouho očekávaný materiál – Koncepci výstavby Armády České republiky 2025.

Ministr Stropnický: Schválená koncepce reaguje na dlouholetou zanedbanost resortu obrany a armády, která je neblahým dědictvím minulých vlád
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický
reklama

„Splnili jsme tak důležitý úkol, který si tato vláda stanovila v programovém prohlášení krátce po svém jmenování v únoru 2014. Tento, pro obranyschopnost naší země klíčový strategický dokument, připravoval tým specialistů z ministerstva obrany a armády ve spolupráci s naší bezpečnostní komunitou necelé dva roky,“ říká ministr obrany Martin Stropnický.

Cílem Koncepce výstavby Armády České republiky 2025 (dále Koncepce) je stanovit rozsah a způsob dosažení konkrétně identifikovaných schopností, které jsou nezbytné ke splnění politicko – vojenských ambicí ČR a všech úkolů a závazků AČR do konce roku 2025. Schválený dokument reflektuje bezpečnostní zájmy a principy zajištění obrany zformulované v národní legislativě, Bezpečnostní strategii ČR, Obranné strategii ČR, Dlouhodobém výhledu pro obranu 2030 a v mezinárodních smlouvách. Ve svých východiscích i závěrech bere v úvahu, kromě dlouhodobých trendů, i současnou zhoršující se bezpečnostní situaci, zejména pokračující napětí na východní a jižní hranici Aliance a migrační krizi.

Tento dokument je pro Armádu ČR nezbytný z hlediska udržení a získání potřebných schopností k zajištění obrany státu a k plánování její výstavby. „Mojí jednoznačnou prioritou je nyní postupné naplnění Koncepce ve všech oblastech, tedy zejména doplnění personálu a materiálu, modernizace sil a posílení významu aktivní zálohy. Předpokládám rovnoměrný rozvoj schopností všech druhů sil k vytvoření plně funkčních úkolových uskupení při jejich použití na území i mimo území státu. Realizace Koncepce vytvoří pro plnění úkolů Armády ČR odpovídající podmínky,“ uvedl náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář.

Koncepce bude naplňována ve dvou krocích, tzv. milnících. První milník 2020 se zaměří na doplnění a stabilizaci personálu včetně posílení role aktivních záloh, náhradu vojenské techniky, která je na konci životního cyklu (např. bitevních vrtulníků, mobilních radiolokátorů) a doplnění operačních rezerv (zejména munice, ale i dalšího materiálu). Druhý milník 2025 bude zaměřen zejména na modernizaci stávající techniky nebo na její obměnu v závislosti na ukončování jejího životního cyklu. Konkrétně se bude jednat např. o náhradu bojových vozidel pěchoty (BVP 2), modernizaci letištní infrastruktury či pontonových mostů.

„Rád bych zdůraznil, že Koncepce reaguje na dlouholetou zanedbanost resortu obrany a armády, která je neblahým dědictvím minulých vlád. Velmi mě těší, že se nám podařilo tento negativní trend obrátit a dnes mohu konstatovat, že se resort obrany vydal pozitivním směrem. Získal především stabilní zdrojovou základnu, což se kladně odráží na zvyšování schopností AČR i rostoucím zájmu mladé generace o službu v jejich řadách,“ uzavírá Martin Stropnický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Staněk (ODS): Současný stav neprospívá nikomu

17:51 Staněk (ODS): Současný stav neprospívá nikomu

ODS nabízí opozici tři možné varianty změn ve vedení Hradce Králové.