Ministr Ťok: Dispečeři v příštích třech letech vyškolí sedmdesátku řídících letového provozu

20.06.2017 21:50

České Řízení letového provozu poskytne Bosně a Hercegovině výcvik dispečerů umožňující jim převzít kontrolu nad svým vlastním vzdušným prostorem. Kontrakt za více než 200 milionů korun vyhráli čeští dispečeři v otevřeném mezinárodním výběrovém řízení. Spolupráci v oblasti civilního letectví navíc podpořila společná iniciativa, kterou dnes podepsali český ministr dopravy Dan Ťok a bosenský ministr Ismir Jusko.

Ministr Ťok: Dispečeři v příštích třech letech vyškolí sedmdesátku řídících letového provozu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok
reklama

„V rámci projektu za více než 200 milionů korun čeští dispečeři v příštích třech letech vyškolí dohromady 69 řídících letového provozu. Zakázka je svým rozsahem největší v historii podniku a jednou z největších v Evropě za posledních deset let. Nyní následuje přípravná fáze projektu a samotný výcvik bude zahájen ke konci druhého čtvrtletí roku 2017,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

Státní podnik ŘLP ČR prostřednictvím svého výcvikového střediska CANI (Czech Air Navigation Institute) vyhrál otevřené mezinárodní výběrové řízení na personální přípravu společnosti BHANSA pro převzetí odpovědnosti za poskytování letových navigačních služeb ve vzdušném prostoru Bosny a Hercegoviny. V současnosti řídí letový provoz ve vrchním vzdušném prostoru nad Bosnou a Hercegovinou sousední Chorvatsko a Srbsko.

„Zajištění výcviku je extrémně důležité pro samotnou Bosnu a Hercegovinu, a to z hlediska budoucího získání kontroly nad vlastním vzdušným prostorem,“ potvrdil dnes při společném jednání ministr spojů a dopravy Bosny a Hercegoviny Ismir Jusko.

Do výběrového řízení se mohl přihlásit jakýkoliv poskytovatel služeb řízení letového provozu nebo konsorcium společností. Vzhledem k náročným požadavkům na realizaci a organizační zajištění projektu podalo nabídku omezené množství uchazečů. Nabídka ŘLP ČR, s. p., ve finále zvítězila nad skupinou subjektů vedenou švédskou společností EPN.

Společná iniciativa rozšíří další spolupráci v oblasti civilního letectví

Rozšíření vzájemné spolupráce v oblasti civilního letectví pomůže také společná iniciativa, kterou při dnešní schůzce podepsal český ministr dopravy Ťok a bosenský ministr Jusko. Konkrétně se jedná o spolupráci ve výcviku personálu řízení letového provozu a účast českých expertů, poskytování expertíz v rámci kontrolní činnosti a výcviku vztahujících se k letadlům L410.

Komerční aktivity jsou čím dál tím významnější součástí portfolia ŘLP ČR, s. p. Činnost společnosti CANI vloni přinesla podniku výnosy ve výši 77 milionů korun. Dynamický nárůst eviduje zejména poptávka zahraničních klientů po službách kalibrační letky podniku, která dlouhodobě působí v zemích bývalého Sovětského svazu, Španělsku nebo na Kubě.      

Vybrané informace o výcviku pro společnost BHANSA

Celková hodnota                                  7,5 milionů € (přes 200 milionů Kč)

Délka                                                3 roky

Předpokládaný začátek a konec               2017-2020

Počet nových řídících (výcvik)                 59

Počet stávajících řídících (docvičení)         10

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Pandemie ukázala, že ČR není na digitální budoucnost ještě zcela připravena

22:31 Fiala (ODS): Pandemie ukázala, že ČR není na digitální budoucnost ještě zcela připravena

Komentář na facebookovém profilu k Světovému dni telekomunikací a informační společnosti