Ministr Ťok: Na modernizaci železničních úseků půjde až 11,5 miliardy z půjčky EIB

07.11.2018 22:49

Vláda schválila návrh Ministerstva dopravy na úvěr od Evropské investiční banky na stavbu a modernizaci železnic mezi roky 2019 – 2025. Čerpat bude možné až 11,5 miliardy korun. Konkrétně peníze mohou jít například na dva nejpřipravenější úseky tratí Velim – Poříčany a Dětmarovice – Petrovice u Karviné – státní hranice s Polskem.

Ministr Ťok: Na modernizaci železničních úseků půjde až 11,5 miliardy z půjčky EIB
Foto: Ministerstvo dopravy
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok

„Úvěrem od Evropské investiční banky se připravujeme na budoucí financování dopravní infrastruktury. Výše prostředků z evropských fond, z kterých je placena většina významných dopravních staveb, bude do budoucna klesat. Přijetí úvěru nám přinese i zkušenosti s dalším možným způsobem financování. Tyto zkušenosti se nám budou do budoucna hodit,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

Smyslem schváleného materiálu bylo získání souhlasu vlády k přijetí úvěru od Evropské investiční banky (EIB) do maximální výše 11,5 mld. Kč na úpravu vybraných úseků železničních koridorů, které byly součástí projektu „Odstranění vybraných úzkých míst na předem určených úsecích koridorů hlavní sítě v České republice“ předloženého do tzv. blendingové výzvy Nástroje pro propojení Evropy (CEF).

Tzv. blending spočívá ve financování projektu prostřednictvím kombinace dotace, úvěru EIB a zdrojů státního rozpočtu. Je výsledkem snahy Evropské komise o nalezení nových inovativních modelů financování dopravní infrastruktury. Zjednodušeně řečeno, Evropská komise nás prostřednictvím dotace motivuje k úvěrovému financování dopravní infrastruktury, které umožní její rychlejší budování.

Evropská investiční banka je mezinárodní finanční institucí, jejímž primárním cílem je podpora realizace rozvojových programů členských států Evropské unie. Proto poskytuje výhodnější úrokové sazby v porovnání s dalšími alternativami na trhu. Uzavírání jednotlivých úvěrových smluv a rozhodování o výhodnosti jednotlivých tranší bude zajišťovat ministerstvo financí, které rovněž garantuje na úrovni ČR schopnost splácení úvěru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Důchody zde řešíme často, ale vždy jsou to jen nesystémové kroky

22:48 Pekarová Adamová (TOP 09): Důchody zde řešíme často, ale vždy jsou to jen nesystémové kroky

Projev na 28. schůzi Poslanecké sněmovny dne 24. 4. 2019 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zá…