Povodí Vltavy bezprostředně po zjištění havárie zahájilo detailní monitoring toku Úhlavy a začalo postupně nadlepšovat průtoky v řece, aby došlo k co největšímu naředění uniklé látky ve vodě.
„Od chvíle, kdy jsme se o havárii dozvěděli, jsme prostřednictvím Povodí Vltavy v intenzivním kontaktu s plzeňskou vodárnou i s vedením města Plzně a Krajským úřadem Plzeňského kraje. Laboratoř a dispečink Povodí ve spolupráci s plzeňskou vodárnou monitorují koncentraci nebezpečné látky v řece. Vodohospodáři také začali nadlepšovat průtok v řece Úhlavě, protože látku z ní není možné odstranit. Jedinou možností je dostatečně látku naředit, aby měla co nejmenší dopad na životní prostředí,” řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Vodohospodáři monitorují především situaci v okolí Vodárny Plzeň. Před nedávnem zrekonstruovaná technologická linka úpravny vody Plzeň se s kontaminovanou povrchovou vodou vyrovná, nicméně bude pro ni znamenat zvýšenou zátěž po stránce technické i technologické.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV