Ministr Toman: Pro nadlepšení průtoků jsme od jara pustili do řek už 360 milionů kubíků vody

17.08.2018 19:43 | Zprávy
autor: PV

Na více než polovině vodních toků v České republice panuje v současnosti hydrologické sucho. Ve sledovaných profilech vodních toků v současnosti protéká jen 5 až 40 procent obvyklého množství vody. S ohledem na očekávaný vývoj počasí se sucho bude pravděpodobně nadále prohlubovat. Ministerstvo zemědělství proto plánuje mj. zvýšit hladinu Novomlýnských nádrží o 35 centimetrů.

Ministr Toman: Pro nadlepšení průtoků jsme od jara pustili do řek už 360 milionů kubíků vody
Foto: repro/ČT
Popisek: Miroslav Toman

Ministerstvo zemědělství pravidelně sleduje aktuální hydrologickou situaci v České republice a vývoj aktuálního stavu vodních zdrojů prostřednictvím správců povodí – státních podniků Povodí. Ty dle aktuálního stavu upravují vlastní hospodaření a doporučují opatření příslušným vodoprávním úřadům.

„Zásadní je, že díky vhodné manipulaci na vodních nádržích není v tuto chvíli v ohrožení zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Například Želivka v současnosti zásobuje vodou už každého osmého obyvatele České republiky,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Zejména v obdobích sucha, jaké nyní panuje, nabývá na významu akumulace vod ve vodních nádržích. To umožňuje zajistit zásobování významné části našeho území pitnou vodou a vodou pro průmysl či zavlažování. Státní podniky Povodí spravují celkem 47 vodárenských a dalších 64 významných vodních nádrží. Manipulace na těchto nádržích představuje zásadní vodohospodářskou činnost, která umožňuje pokrývat potřeby obyvatelstva, průmyslu a zemědělství v případě nedostatku vody.

„Od dubna do konce července jsme z významných nádrží ve všech pěti povodích do řek pro nadlepšení průtoku vypustili téměř 360 milionů kubíků vody. Bez toho by některé řeky už byly zcela na suchu,“ uvedl ministr Toman.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…