Ministr Toman: V programu Podpora pojištění dostanou letos zemědělci peníze dříve

11.11.2013 7:36

Pro Podporu pojištění určil Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a.s. (PGRLF) pro letošní rok 200 milionů korun. V říjnu MZe zajistilo dotaci, která navýšila prostředky na tento program o dalších 100 milionů. Prostřednictvím programu Zemědělec bude letos poskytnuto žadatelům zhruba 490 milionů korun.

Ministr Toman: V programu Podpora pojištění dostanou letos zemědělci peníze dříve
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Miroslav Toman

„Na základě dohody mezi Ministerstvem zemědělství a Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem můžeme letos v předstihu vyhlásit konečnou výši podpory v programu Podpora pojištění. Oproti loňskému roku je to asi o jeden a půl měsíce dříve. Díky tomu je možné připravovat dřívější výplatu přiznaných podpor,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Pro program Podpora pojištění alokoval PGRLF na rok 2013 původně 200 milionů korun. Díky dotaci z úspor Ministerstva zemědělství, kterou fond dostal v říjnu, mohou být prostředky na program navýšeny o 100 milionů.

Konkrétně dostanou žadatelé na pojistné pro speciální plodiny (např. ovoce, zelenina, réva vinná, chmel) a hospodářská zvířata 50% podporu, na pojištění lesních školek dostanou 30%. Díky stomilionové dotaci z MZe a s ohledem na předpokládanou úsporu v programu Zemědělec, může i letos PGRLF podpořit pojištění ostatních plodin (např. obiloviny), a to ve výši 18%.

Pro program Zemědělec (podpora úroků z úvěrů) PGRLF vyčlenil prostředky ve výši 610 milionů korun. Po zpracování došlých žádostí bude při maximální základní sazbě podpory ve výši 2,5% vyčerpáno zhruba 490 milionů. Předpokládaná úspora dosáhne 120 milionů a právě tyto peníze použije PGRLF na podporu pojistného ostatních plodin.

Dnes otevřel PGRLF druhé kolo příjmu žádostí o poskytnutí podpory ve formě úročené půjčky na obnovu provozu podniků zemědělských prvovýrobců a zpracovatelů zemědělské produkce zasažených povodněmi, záplavami nebo přívalovými dešti. Fond může mezi žadatele rozdělit celkem 200 milionů korun. Příjem žádostí o tuto podporu bude ukončen 31. prosince 2013.

Dana Večeřová
ředitelka Odboru komunikace MZe

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo zemědělství

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poc (ČSSD): Můj pracovní výpis za posledních 5 let

13:25 Poc (ČSSD): Můj pracovní výpis za posledních 5 let

Posledních pět let jsem se v europarlamentu věnoval tématům jako bezpečnost potravin, sucho, rakovin…