Ministr Toman: Za čtyři roky poskytlo ministerstvo 29 miliard korun k omezení následků sucha

09.01.2019 5:29 | Zprávy
autor: PV

Ministerstvo zemědělství (MZe) podporuje opatření, která zadrží vodu v krajině. Pomohlo například financovat nové rybníky, revitalizovat toky a podpořilo budování závlah.

Ministr Toman: Za čtyři roky poskytlo ministerstvo 29 miliard korun k omezení následků sucha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Miroslav Toman

Informaci o naplňování programů MZe k omezení následků sucha a nedostatků vody v letech 2015 až 2018 schválila vláda. Programy MZe jsou plánovány ve třech šestiletých etapách až do roku 2033 a navazují na opatření z minulých let.

Stále častější suchá období vyžadují rychlejší realizaci všech opatření z plánovaných programů MZe, aby byla Česká republika účinně připravena na případný nedostatek vody.

„Od roku 2015 jsme na opatření proti suchu a nedostatku vody vynaložili z národního rozpočtu 7,4 miliardy korun a ze zdrojů Evropské unie 21,6 miliardy. Zaměřili jsme se na zadržování vody v krajině i na zabezpečení vodních zdrojů. Dlouhá období sucha z loňského i předloňského roku potvrzují, že naše programy byly načasovány správně,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Z národních zdrojů financuje MZe například program na obnovu, odbahnění a výstavbu rybníků a vodních nádrží nad 2 hektary i na opravy hrází. Od roku 2016 tak bylo vynaloženo 450 milionů korun. Rychlá obnova a oprava poničených rybníků a nádrží pomáhá zadržet vodu v krajině a zpomalit odtok zejména při přívalových deštích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šťastný (Motoristé): Ústava nefunguje a nesmí fungovat podle sympatií

11:17 Šťastný (Motoristé): Ústava nefunguje a nesmí fungovat podle sympatií

Projev na 5. schůzi Poslanecké sněmovny dne 16. ledna 2026 – Usnesení ke jmenování členů vlády