Ministr Vojtěch: Problémy s nedostupností léků nebudou, zajistí to připravovaná novela zákona

08.08.2018 8:36 | Zprávy
autor: PV

Novela zákona o léčivech, kterou v současné době připravuje Ministerstvo zdravotnictví, má za úkol zajistit dostupnost léčivých přípravků pro pacienty v České republice.

Ministr Vojtěch: Problémy s nedostupností léků nebudou, zajistí to připravovaná novela zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Už nyní jsou její základní teze představovány odborné veřejnosti, připomínkové řízení by mělo být spuštěno v září. Změna zákona by tak mohla nabýt účinnosti už v průběhu příštího roku.

„V posledních letech čelí český trh s léčivými přípravky hrozbám nedostupnosti některých léčivých přípravků. Některé léčivé přípravky se stávají lákavým zbožím pro přesměrování na jiné trhy, zejména v souvislosti s efektivní cenovou regulací léčivých přípravků v České republice, která zajišťuje pro české pacienty nižší ceny než v jiných státech Evropské unie. Právě v případě léčivých přípravků je proto na místě přijmout opatření, která by zajistila jejich dostupnost těm, kterým jsou určeny. Pokud jsou léčivé přípravky určeny a vyrobeny pro český trh, měly by být jejich dodávkami primárně pokryty potřeby českých pacientů,“ uvedl dnes náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel.

Řešení výpadku dodávek léků do lékáren, ke kterým v některých případech dochází, patří k prioritám Ministerstva zdravotnictví. Mechanismy dané doposud platnou legislativou, která nepochází z dílny MZ ČR, považuje ministerstvo za nevymahatelné a tedy nefunkční, což je potřeba napravit. „Proto nyní připravujeme novelu zákona, která tuto problematiku komplexně vyřeší a zajistí, že lékárny budou mít přístup k lékům pro své pacienty. Inspirovali jsme se slovenským modelem emergentního zásobování, kdy je povinnost nikoli na distributorech, ale přímo na výrobcích, kteří musí zajistit, že bude pacientovi s platným receptem lék dodán, ať již si ho bude chtít vyzvednout v jakékoliv lékárně v ČR,“ vysvětlil již dříve ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

22:33 Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí otevření východní fronty za druhé světové vá…