Ministr Zaorálek: Digitální knihovna Národní knihovny zůstane přístupná do června 2021

13. 2. 2021 18:41

Ministr kultury Lubomír Zaorálek se dohodl s předsedou Svazu knihkupců a nakladatelů (SČKN) Martinem Vopěnkou na uzavření licenční smlouvy.

Ministr Zaorálek: Digitální knihovna Národní knihovny zůstane přístupná do června 2021
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Lubomír Zaorálek
reklama

Ta by do konce června 2021 umožnila úplné zpřístupnění digitalizovaných dokumentů dostupných na trhu prostřednictvím digitálních knihoven provozovaných Národní knihovnou ČR, Univerzitou Karlovou v Praze, Moravskou zemskou knihovnou v Brně, Knihovnou Akademie věd ČR, Národní technickou knihovnou a Městskou knihovnou v Praze.

Anketa

Chcete, aby vláda Andreje Babiše dovládla do voleb?

84%
9%
hlasovalo: 25231 lidí

Studenti, pedagogové a vědečtí pracovníci tak budou mít dalších 5 měsíců zajištěn přístup ke všem dílům chráněným autorským zákonem včetně nejnovější literatury tak, jak to bylo dosud. Stát nakladatelům zaplatí náhradu ve výši 80 milionů korun za neprodané knihy, které budou díky této dohodě dostupné online.

Dohoda mezi ministrem kultury a předsedou SČKN má podporu u vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka i u vicepremiérky a ministryně financí Aleny Schillerové.

„Jsem moc rád, že jsme se s panem Vopěnkou domluvili, protože možnost přístupu k Národní digitální knihovně až do letních prázdnin je pro studenty a vědecké pracovníky v období pandemie nenahraditelným nástrojem, bez kterého by se oblasti vzdělávání a výzkumu nebyly schopné obejít,“ říká ministr L. Zaorálek.

Koronavirová pandemie již v minulém roce výrazným způsobem omezila služby knihoven spjaté s fyzickým přístupem uživatelů k jejich fondům. Knihovny byly zcela uzavřeny nebo nabízely výpůjční služby a provoz studoven s řadou omezení. Tato skutečnost obrátila pozornost knihoven i jejich uživatelů k rozvoji a využívání digitálních služeb. Díky vyjednávání Národní knihovny ČR s kolektivními správci autorských práv Dilia a OOA-S a se SČKN se tak hned v březnu podařilo uzavřít mimořádné krátkodobé kolektivní licenční smlouvy, které umožnily úplné otevření digitálních knihoven zahrnující autorsky chráněná díla (přístup byl umožněn od března do května 2020 a následně byla uzavřena další licenční smlouva od listopadu 2020 do února 2021). Licenční smlouvy byly v tomto období poskytnuty bezplatně a vztahovaly se na všechna díla chráněná autorským zákonem včetně nejnovější literatury. Přístup k digitálnímu obsahu měli a znovu budou mít především vysokoškolští studenti a pedagogové či vědečtí pracovníci. V současné době je do systému zaregistrováno 103 institucí, zejména vysokých škol a vědeckých ústavů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Červíčková (ANO): Města a obce musí dostat víc peněz na svůj rozvoj

9:15 Červíčková (ANO): Města a obce musí dostat víc peněz na svůj rozvoj

Shodli se na tom účastníci kulatého stolu poslankyně Červíčkové.