Ministr Zaorálek: Honorární konzulát v Užhorodu

30.10.2014 13:10

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek otevřel dne 29. října 2014 nový honorární konzulát České republiky v ukrajinském Užhorodu. V rámci své dvoudenní pracovní návštěvy se na západě Ukrajiny zúčastnil recepce ke státnímu svátku ČR a setkal se s krajany ze Zakarpatí.

Ministr Zaorálek: Honorární konzulát v Užhorodu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek
reklama

Šéf české diplomacie od nového honorárního konzulátu očekává rozvíjení kulturně-ekonomických vztahů, které navazují na společnou historii v předválečném Československu.

 „Naši podnikatelé mají o tuto část Ukrajiny velký zájem a posláním tohoto nového honorárního konzulátu bude jejich podpora při orientaci ve zdejším prostředí a hledání potenciálních obchodních partnerů,“ řekl ministr Zaorálek, který slavnostně předal originál konzulského patentu honorárnímu konzulovi Otto Kovčarovi a pak společně přestřihli stuhu u vstupu do úřadu.

Podle ministra nelze zapomínat na stále silné historické vazby. „Řada občanů se ke společné historii hlásí a my samozřejmě chceme udržet a využít tyto vazby na minulost pro budoucnost česko-ukrajinských vztahů,“ poznamenal ministr Zaorálek, který si prohlédl malou expozici připomínající dílo Ivana Olbrachta a oblast Koločavy, kde se odehrává román Nikola Šuhaj Loupežník a kam rádi jezdí čeští turisté.

„Velké množství českých turistů na Zakarpatí s oblibou jezdí a teď se mohou v případě potřeby obrátit na  honorární konzulát tady v Užhorodu, i to bude jeho funkce,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Ministerstvo zahraničních věcí
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Goláň: Je namístě, aby začalo ministerstvo pracovat na novelizaci

17:14 Senátor Goláň: Je namístě, aby začalo ministerstvo pracovat na novelizaci

Projev na 19. schůzi Senátu 9. dubna 2019 k návrhu zákona o kompenzačním bonusu v souvislosti s kriz…