Ministryně Černochová: Jsem hrdá, že čeští občané podporují Ukrajinu

04.01.2023 21:24

Vojáci v záloze pomáhají Ukrajině: Nikdy se nevzdáme, jsme Češi, říkají

Ministryně Černochová: Jsem hrdá, že čeští občané podporují Ukrajinu
Foto: Hana Brožková
Popisek: Ministryně obrany Jana Černochová

Na Ukrajinu odvezli od začátku války tuny humanitární i vojenské pomoci. V nebezpečných oblastech, často jen pár set metrů od frontové linie, strávili měsíce. Čtveřici vojáků v záloze z organizací Team4Ukraine a CESTA naděje života dnes ocenila ministryně obrany Jana Černochová nejvyšším vojenským resortním vyznamenáním. 

Anketa

Kdo by hájil ČR před Bruselem lépe?

hlasovalo: 28182 lidí

Záslužný kříž ministra obrany ČR II. A III. stupně převzali „za zásluhy v oblasti dobrovolnických humanitárních aktivit na pomoc válkou zasažené Ukrajině a jejím obyvatelům“: Praporčík Stanislav Hejhal, bývalý příslušník 21. základny taktického letectva Čáslav, desátník Vojtěch Pomikálek, voják mechanizované roty AZ při 44. lehkém motorizovaném praporu Jindřichův Hradec, nadporučík Jan Heřmánek, velitel mechanizované roty AZ při 72. mechanizovaném praporu Přáslavice a rotný v záloze Petr Pojman, bývalý voják AZ.

Ministryně obrany Jana Černochová jim za každodenní nasazení, s nímž Ukrajině pomáhají, poděkovala: „Jsem hrdá, že čeští občané podporují Ukrajinu v jejím boji proti barbarské ruské agresi. Dnes jsem vyznamenala čtyři muže z iniciativ Team4Ukraine a CESTA naděje života, kteří tento postoj symbolizují, za jejich odvahu a nasazení. Moc jim děkuji," uvedla.

Pomoc od prvních dnů

Čtveřice mladých mužů Ukrajinu podporuje od prvních dnů války. Důvody, proč pro tuto zemi a její obyvatele často nasazují i své vlastní životy, jsou podobné: touha zastat se slabšího, udělat správnou věc.

„Vždycky jsem chtěl pomáhat. Zpočátku jsem se angažoval v humanitární pomoci, postupem času se můj zájem o konflikt i různé formy pomoci prohloubil. Stal jsem se členem týmu Fénix (součástí Team4Ukraine), který pomáhá cvičit ukrajinské vojáky ve zdravovědě a bojové připravenosti a v srpnu jsem na místo poprvé vyjel. Poznal jsem Bachmut a další nepěkné části země a na dění v zemi jsem si udělal vlastní názor. Viděl jsem, že je tam zapotřebí daleko víc pomoci, než jsme schopni poskytnout. Strávil jsem na Ukrajině tři měsíce a na konci ledna se chystám znovu,“ říká za všechny Stanislav Hejhal.

Každá z organizací se zaměřuje jiným směrem. CESTA naděje života, jejímž zakladatelem je Marian Bizuba, pomáhá primárně civilnímu obyvatelstvu. „Naše pomoc cílí nejvíce na dětské domovy na západní Ukrajině a uprchlická centra v těžko dostupných oblastech. Jsme vlastně takovým ledoborcem, který razí průchod pro ostatní organizace,“ vysvětluje Bizuba s tím, že nyní jsou jeho lidé aktivní v nově osvobozených oblastech, konkrétně v Izjumské oblasti.

Coby kamenem dohodil od fronty

Jan Heřmánek z Team4Ukraine se podílí na dodávkách materiální pomoci ukrajinským ozbrojeným silám, pomáhá ale i s výcvikem: „Naší zájmovou oblasti je celá Ukrajina, primárně jezdíme do oblastí hraničících s frontou. Na začátku války jsme například vojákům průzkumných jednotek z Kyjeva vozili balistické helmy, vesty, drony, pozorovací přístroje, které jsme sháněli od dobrovolníků nebo pořizovali za finanční prostředky od dárců. Nyní je největší poptávka po zimním vybavení, dronech, termovizích a pozorovacích prostředcích nočního vidění. Ty zase putují k jednotkám kolem doněcké oblasti a Bachmutu,“ vysvětluje Heřmánek.

Zakladatel Team4Ukraine Petr Pojman dodává, že se jeho organizaci aktuálně podařilo veřejnou sbírkou vybrat dalších více než 5,5 milionů korun na sanitky typu Hummer. „Ukrajinští paramedici nemají dost sanitek na odvoz raněných civilistů a vojáků z fronty. Vypomáhají si improvizovaně civilními dodávkami, což je ale nevhodné a nedostačující,“ vysvětluje důvod uspořádání sbírky a doplňuje, že podobná částka – opět od dobrovolných dárců – zamíří k vojákům, kteří poskytují zdravotní péči ve frontových oblastech.

Jako ukrajinští vojáci při obraně země ani tato čtveřice nepolevuje a v pomoci chce pokračovat i v budoucnu. A rozhodnutí Ukrajinců bránit svou vlast do posledního dechu, stejně jako slavný výrok hrdinných čs. parašutistů, je inspiruje: „Jsme Češi, nikdy se nevzdáme. (…) Jsme závislí na dárcích, takže naše tempo, sílu a rychlost určují dárci a ti nepolevují. I my budeme pomáhat, dokud nám nedojdou finance a síly,“ zdůrazňují všichni čtyři ocenění.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Klára Kocmanová byl položen dotaz

Proč jsou veřejné charitativní sbírky daněny?

Sbírku na Martínka chcete sice od daně osvobodit, což je super, ale mě šokovalo, že jde o výjimku. Není to nelidské danit pomoc potřebným? Hodláte s tím něco dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš (ANO): Pane premiére, řeknu vám všechny argumenty a vysvětlím souvislosti

15:14 Babiš (ANO): Pane premiére, řeknu vám všechny argumenty a vysvětlím souvislosti

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k otevřenému dopisu premiérovi Petru Fialovi