Ministryně Dostálová: Česká republika postoupila v žebříčku rychlosti čerpání o pět příček

27.12.2019 10:57

Ve srovnání rychlosti čerpání fondů EU mezi jednotlivými členskými státy se postavení České republiky v listopadu 2019 zlepšilo o pět příček.

Ministryně Dostálová: Česká republika postoupila v žebříčku rychlosti čerpání o pět příček
Foto: MMR
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová
reklama

ČR se tak nachází na 17. místě z 28. Žebříček zohledňuje reálně proplácené prostředky z fondů EU Evropskou komisí – pro období 2014-2020 jich již bylo ČR proplaceno 37,7 %.

„České republice se daří čerpat peníze z fondů EU, a to i díky dobře nastavenému systému a výběru projektů. Těší mě, že se to projevuje i v mezinárodním srovnání, kde jsme již předběhli i takové země, jako je Německo nebo Belgie. Je to pro nás o to větší úspěch, pokud si uvědomíme, že patříme mezi takzvané kohezní země – tedy země, kterým jde z fondů EU oproti ekonomicky rozvinutějším zemím více peněz. Ze všeho nejdůležitější však je, že projekty z různých oblastí pomáhají rozvoji České republiky a všem jejím občanům,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Česká republika má k dispozici pro období 2014-2020 z fondů EU 576,4 mld. Kč (hlavní alokace). K této částce bude díky úspěšnému plnění milníků v lednu příštího roku připsána i tzv. výkonnostní rezerva ve výši přibližně 6 %. Na vyčerpání všech prostředků má Česká republika prostor až do konce roku 2023. K poslednímu listopadu bylo zažádáno u Evropské komise o proplacení 228,1 mld. Kč (39,3 % hlavní alokace), které již byly využity na financování projektů. O největší část prostředků z daného programu již zažádal Program rozvoje venkova – o 62 % své alokace (téměř 34,9 mld. Kč). O nejvíce peněz požádal Operační program Doprava – 44,4 mld. Kč (téměř 40 % prostředků tohoto programu).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): TOP 09 má v Praze kvalitní a silné osobnosti

7:33 Pekarová Adamová (TOP 09): TOP 09 má v Praze kvalitní a silné osobnosti

TOP 09 schválila kandidátku v Praze, dvojkou strany bude starosta Ondřej Kolář.